Председник УВПС Љубомир Драгањац упутио је писмо Адвокатској комори Србије у вези са поступањем дела адвоката у процесу остваривања права војних пензионера на ванредно усклађивање месечних принадлежности за 11,06 одсто. С обзиром на чињенице изнете у том акту, писмо доносимо у целостри:

 

,,Удружење војних пензионера Србије као најбројнији заступник интереса корисника војне пензије (КВП) у два наврата (2004. и 2008. године) водило је вишегодишњу системску и упорну борбу у доказивању права да и војни пензионери имају право на усклађивање пензија по донетим прописима и решењима.

Решењем Републичког фонда ПИО 01 бр. 181-431/08 од 25.01.2008. године (прилог бр. 1) регулисано је ванредно усклађивање пензија односно повећање вредности општег бода за 11,06% од 01.01.2008. године које КВП није признато.

Доказивање правног основа да корисницима војне пензије припада право и на ванредно усклађивање пензија од 1.1.2008. године не би било успешно без ангажовања и стручне помоћи већег броја адвоката и њихових тимова у покретању судских спорова за надокнаде штете пред надлежним судовима у Републици Србији.

Удружење војних пензионера Србије овим путем у име својих чланова и корисника војне пензије, највећем броју адвоката изражава своју захвалност и дужно поштовање. Истичемо њихову несебичну захвалност, ентузијазам и правно знање. Неки од њих су, на закону утемељеним тужбама и сјајно образложеним поднесцима пред надлежним судовима и Уставног суда Републике Србије извршили својврсни правни „пробој“ у доказивању да војним пензионерима припада право на ванредно усклађивање пензија како су то право од 1.1.2008. године оствариле све категорије корисника пензије у Србији.

Закључком Владе Републике Србије број 181-11689 од 30. октобра 2015. године (прилог бр. 2) од 30. октобра 2015. године увећане су пензије за 6,57% од 01.11.2015. године и регулисана је једнократна исплата разлике између усклађеног износа пензије и исплаћене почев од 01.01.2008. године закључно са пензијом за октобар 2015. године свим КВП који са Републичким фондом за ПИО склопе уговор о вансудском поравнању.

С тим вези Удружењу војних пензионера Србије се обратило велики број корисника војне пензије, а у неким случајевима и колективно преко својих општинских и месних организација износећи жалбе и основане оптужбе на некоректно и непрофесионални однос дела адвоката који  их заступају пред надлежним судовима ради наплате настале штете.

Уважавајући ауторитет Адвокатске коморе наводимо и неке карактеристичне жалбе и притужбе на њихов рад и однос према клијентима, и то:

-          Један број адвоката у време када је била веома актуелна понуда РФ за ПИО за вансудско поравнање (октобар – децембар 2015. године) насталог дуга, нису на прави начин обавештавали своје клијенте како да поступају у поменутим решењима за даље вођење започетих судских парница и са којим би се проблемима суочили у случајевима прекидања парница и прихватање понуђених решења за вансудско поравнање. Велики је број примера да својим клијентима нису давали истинита образложења у којој се фази пресуђивања налазе њихови предмети. Поједини су одбијали могућност да клијенти остваре увид у већ донете првостепене пресуде, на основу које су могли прихватити понуду фонда за део дуга који није био признат због наводне застарелости од две, а у неким судским пресудама и три године.

-          Клијенте су, намерно или не, доводили и правну заблуду неправилним тумачењем или неким другим аргументима да надлежни виши судови не признају надокнаду штете за пресуђени део застарелости. Упућивали су их саветима да ће се и тај део наплатити вођењем нових судских поступака, без гаранције да ће се они окончати у њихову корист.

-          Неки су захтевали и наплаћивали судске трошкове и договорене награде од 10 – 15% и за део којим су се клијенти вансудски поравнали са РФ за ПИО, претећи тужбама против њих. Адвокат из Новог Београда је од својих клијената тражио наплату камате и за део уложене суме новца (судска такса, вештачења и сл), а које је адвокат у договору са клијентом сам финансирао.

-          Један број адвоката је од својих клијената, који су прихватили понуду и извршили прекид започетих судских поступака, захтевали и наплаћивали све трошкове поступка. Обрачунавали су већи број рочишта, поднесака, таксе на наводно поднете жалбе, представке Уставном суду, а да предходно клијенти нису консултовани. Пример војног пензиоенра са Новог Београда који је за извршење судског поступка, на име тих трошкова и награде адвоката од 10% платио 201.000,00 динара од 440.000,00 динара које је признао Фонд ПИО. Мањи број адвоката је својим клијентима претио тужбама, ако пре вансудског поравнања не измире своје новчане обавезе, укључујући и договорене награде. Један адвокат је групи пензионера условљавао да им неће доставити копије првостепених пересуда, док не измире обавезе од по 100.000,00 динара на име његових трошкова и сл.

-          Многи корисници војне пензије који су извршили наплату део закинуте пензије судским пресудама, износе притужбе да један део адвоката приликом наплате трошкова поступка не издају видљиво спецификацију и документован обрачун трошкова како је то судским одлукама пресуђено. У овим случајевима од стране клијената изражавају се оправдане сумње у стварни износ наплаћених трошкова.

Међутим има веома позитивних примера поступања адвоката где се у први план истиче њихова професионалност и спремност да већ доста оштећених корисника војних пензија стручно и професионално помогне. Постојећи кодекс своје професије од клијената нису захтевали потписивање додатне уговоре о висини награде нити су наплаћивали или условљавали висином процената. Такав однос према својим клијентима је нарочито био видљив код адвоката са југа Србије и у граду Нишу.

Удружење војних пензионера Србије настојало је да на све ове притужбе и жалбе од стране дела адвоката, делује разумно и рационално. Своје чланове је упућивало да са својим изабраним адвокатима граде односе међусобног поверења и уважавања. На нивоу града Београда организован је и разговор корисника војне пензије са једним адвокатом ради пружања стручне помоћи и начину поступања у започетим судским поступцима и услова пружања понуђених решења за вансудско поравнање са  Фондом ПИО.

Удружење војних пензионера Србије не спори право адвоката за правовремену и на закону засновано право на надокнаду својих трошкова у поступцима заступања корисника војне пензије пред надлежним судовима, укључујући и уговорене тз. награде по успешном окончању сваког поступка.

Удружење је слободно да постави питање Комори којим је правним актом или кодексом се регулише право којим је лимитиран проценат износа награде. Неке канцеларије уз пуномоћје од својих клијената траже и потписивање уговора о наградама адвоката које су за извршне услуге мимо судских одлука о висини трошкова поступка. У овом смислу Удружење војних пензионера Србије поставља питање да ли је правилно или пракса да адвокати при наплати својих трошкова војним пензионерима не издају уредну спецификацију трошкова нити одговарајућих рачуна из којих би клијент могао да види на који стварни износ адвокати надокнађују новчани износ за учињене услуге. У највећем броју случајева приликом реализације решења о извршењу и наплате штете адвокати и предлогу извршења за досуђени новчани износ штете усмеравају, укључујући и трошкове поступка на личне рачуне својих клијената. На овај начин се ствара оправдани однос неспоразума па и простор оправдане сумње и оптужби да се крши кодекс адвокатске професије а у неким случајевима сам закон.

Удружење војних пензионера Србије остаје отворено за сарадњу са Адвокатском комором по свим питањима и нејасноћама на релацији корисника војних пензија и адвоката. Удружење сматра да би улога Коморе у овом смислу била незамењива и веома корисна. С тим у вези Удружење корисницима војне пензије је препоручило да се са конкретним примедбама на рад својих изабраних адвоката са документованим чињеницама могу обратити Адвокатској комори, у намери да се ничим не доводе у питање морални лик адвоката и сачува кодекс професије.

У очекивању одговора на постављена питања, Удружење изражава своју захвалност!.