Сагласно Закључку Владе 05 Број: 181-11689/2015 од 30. октобра 2015. године, Републички фонд за ПИО (у даљем тексту: Фонд) ванредно је повећао војне пензије за 6,57% од 1. новембра 2015. године, а за дуг настао закидањем дела припадајуће пензије у периоду од 1. 1. 2008. до 31.10.2015. године доставило оштећеним војним пензионерима понуду за вансудско поравнање исплате тога дуга.

У наведеној понуди обрачуната је главница дуга увећана за индекс цена на мало, и то; за оне оштећене који нису покренули парнице за наплату дуга или су парнице у току – за читав период од 1. 1. 2008. до 31. 10.2015. године, а за оне који су део дуга наплатили по правноснажним пресудама – за месеце који нису обухваћени досуђујућом пресудом (одбијен тужбени захтев због застарелости и тужба још није поднета). Уколико је то поравнање закључено до 25. 12. 2015. године, износ наведен у понуди је исплаћен  11. и 12. јануара 2016. године.

 

Удружење се потом обратило Министарсву за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Републичком фонду за ПИО – Дирекцији Фонда са предлогом за продужење рока за вансудско поравнање, све док дуг не буде исплаћен, било по судским пресудама или вансудским поравнањем.

Министарсво за рад, запошљавање, борачка и социјална питања подржало је предлог Удружења и припремило допуну Закључка Владе од 30. октобра 2015. године, тако да је Влада на седници од 27. фебрара 2016. године донела Закључак којим корсиници војних пензија могу Републичком фонду за пензијско и инвалидско осигурање подносити захтеве за једнократну исплату разлике пензије закључно са 31. децембром 2016. године.

Према подацима Рф ПИО, до сада је поднето 33.500 захтева, а исплаћено је за 30.240 корисника пензије који су потписали уговоре о вансудском поравнању. Преостали пензионери, који нису поднели захтев, могу се по истој процедури, све до 31. децембра 2016. године обратити ПИО фонду и закључити споразум о поравнању, по ком би дуг био исплаћен у року од месец дана од закључења вансудског поравнања.

Варијанте могућег даљег вансудског поравнања и поступања оштећених војних пензионера по овим понудама, односно начина наплате дуга су следеће;

-       Сви који нису покренули парницу за наплату дуга могу закључити уговор о

вансудском поравнању. У овом случају биће му понуђен целокупни износ увећан за индекс цена на мало и исплаћено на крају месеца у којем потпише уговор о вансудском поравнању, током 2016. године.

 

-       Сви они који су део дуга наплатили по правноснажној пресуди могу за

преостали део дуга, (за месеце који пресудом нису обухваћени), закључити уговор о вансудском поравнању а понуђени износ би био увећан заиндекс цена на мало и исплаћен на крају месеца у којем потпише уговор о вансудском поравнању, током 2016. године.

-       Сви они који имају пресуду могу за преостали део дуга, (за месеце који

Пресудом нису обухваћени), закључити уговор о вансудском поравнању а понуђени износ би био увећан за индекс цена на мало и исплаћен на крају месеца у којем потпише уговор о вансудском поравнању, током 2016. године.

-       Сви они којима је део тужбеног захтева одбијен због застарелости могу

За тај део дуга (за године које су одбијене), закључити уговор о вансудском поравнању а понуђени износ би био увећан за индекс цена на мало и исплаћен на крају месеца, у којем потпише уговор о вансудском поравнању, током 2016. године.

-       Сви они који су покренули парнице које су у току, односно није донета

пресуда, могу повући тужбени захтев. У том случају, корисник пензије, мора имати у виду да сноси све судске трошкове, (такаса на тужбу, такса на пресуду без обзира што пресуда није донета, такса на повлачење тужбе, награду вештаку, као и сви адвокатски трошкови). Значи, сваки пензионер мора да сам одлучи, шта му више одговара, да ли му се исплати да прекине поступак или да то настави.