После обраћања председника УВПС ЉубомираДрагањца надлежним институцијама у систему одбране поводом стања и проблема у војном здравству, из Војномедицинске академије је стигао одговор на питање колико се на појединим кабинетима чека на преглед. Већи део тог дописа доносимо у изворном облику:

,,Са пресеком стања 20. 01. 2016. године у кабинетима Специјалистичке поликлинике, осим на реуматолошком, неуролошком, кардиолошком и кабинету за пластичну хирургију, нема чекања. Прегледи се заказују данас за сутра или данас за прекосутра за војне осигуранике. Такође, ради ефикаснијег прегледа активних војних лица и њиховог бржег враћања у јединицу, у свим кабинетима су пре подне у времену од 9 до 9,20 часова остављена два слободна термина. У то време без заказивања активна војна лица могу доћи са упутом изабраног лекара и да буду одмах прегледани (у прилогу акта достављамо и листу заказивањатермина).

Што се тиче функционалних дијагностика, листа чекања је:

-          КАРДИОЛОГИЈА: Холтер ЕКГ+ТА: АВЛ од 10-20 дана, војни пензионери и чланови породица 2 до 3 месеца; Ергометрија: АВЛ до 10 дана, војни пензионери и чланови  породица до 3 месеца; УЗ срца: АВЛ до 10 дана, војни пензионери и чланови породица 2 до 3 месеца; Стрес ЕХО: војни пензионери и чланови породица (септембар-октобар 2016).

-          ПУЛМОЛОГИЈА: нема листа чекања за бронхоскопију и спирометрију.

-          ЕНДОКРИНОЛОГИЈА: за војне осигуранике за ехо преглед и специјалистички преглед нема чекања.

-          НЕФРОЛОГИЈА: за војне осигуранике нема листи чекања. Прегледи се заказују у зависности од приспећа лабораторијских анализа или других захтеваних консултативних прегледа.

-          ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИЈА: Колоноскопија 5-6 месеци; Ректоскопија 1 месец, Гастроскопија 2 месеца; Ехо абдомена 15 дана, ЕУС 15 дана, ЕРЦП 15 дана. Пацијенти који имају симптоме и знакове ,,аларма“ прегледају се у року од 7 дана.

-          ОФТАЛМОЛОГИЈА: Ласерфотокоагулација ратине за војне осигуранике заказује се у оквиру месец дана. Преглед за рефрактивну хирургију за војне осигуранике заказује се за крај марта 2016. године; Операција Excimer Laserom ( PRL i LASIK) заказана је за 23 војна осигураника, а заказивање се врши по датуму прегледа. Остала офталмолошка дијагностика (КВП, ОЦТ, ФА, УЗ, ОРТОПИКА, НАГЕЛ и ПАНЕЛ) за војне осигуранике се врши одмах у оквиру 1 до 2 дана, тако да не постоји листа заказивања.

-          ОТОРИНОЛАРИНГОЛОГИЈА: Ендоскопске интервфенције, војни осигураници заказани су до 26. 02. 2016. године. Аудиовестибулометрија - војни осигураници заказани су до 22.02.2016. године.

-          НЕУРОЛОГИЈА: ЕЕГ преглед, АВЛ војни пензионери и чланови породица – 1 дан; ЕМНГ преглед, за АВЛ први слободан термин је 03. 03. 2016. године, а за војне пензионере и чланове породица први слободан термин је 26. 4. 2016. године.

-          РАДИОЛОГИЈА:

Магнетна резонанца – прегледи:

• за неурорадиолошке процедуре: за АВЛ попуњени су термини до 07. 11. 2016. године године; за војне пензионере и чланове породица попуњени су термини до краја 2016. године.

• прегледи коштано-зглобног система: за АВЛ попуњени су термини од 08. 06. 2016. године; за војне пензионере и чланове породица попуњени су термини до 06. 06. 2016. године.

•Преглед абдомена, мале карлице, ентерографија: за АВЛ попуњени су термини до 31. 03. 2016. године; за војне пензионере и чланове породица, попуњени су термини до 19. 05. 2016. године.

МСЦТ прегледи – скенер: за све прсте прегледа војни осигураници чекају до месец дана од дана јављања.

ЕХОТОМОГРАФСКИ прегледи:  АВЛ се заказују по приоритету, а за војне осигуранике и чланове породица термини су попуњени до почетка маја 2016. године.

ДОПЛЕРСОНОГРАФСКИ прегледи: за АВЛ се заказују по приоритету, а за војне осгуранике и чланове породица термини су до почетка маја 2016. године.

НАПОМЕНА: презентовани подаци су само за амбулантне прегледе, с тим да се на истим апаратима прегледају и хоспитализовани пацијенти, у зависности од индикација и редова хитности, односно стања угрожености здравља. Листа чекања на преглед магнетне резоннце је дуга и због чињенице да МР апарат у току 2015. године није радио у три наврата у укупном трајању од скоро четири месеца.

Војномедицинска академија је установа која пружа терцијарни ниво здравствене заштите, па пацијенти који не захтевају хитну  медицинску помоћ, прегледе заказују према налазу и упуту лекара из примарне или секундарне здравствене заштите. Приоритет у прегледу војних осигураника дат је на свим кабинетима и функцијским дијагностикама тако што се дневно заказује 70 одсто војних, а само 30 одсто осигураника РФЗО. Хитни случајеви се збрињавају 24 часа у Цнетру хитне помоћи ВМА и војни осигураници не чекају на прегледе. Хоспитално лечење је исто приоритет и свакога дана на свим клиникама ВМА има довољан број постеља, а пацијети се примају у зависности од медицинских индикација.

Основни проблем због дугог чекања на поједине дијагностичке процедуре је недостатак апарата и уређаја, као и мањих кварова, нарочито средњег.

Војномедицинска академија стално указује на старост и недостатак апарата и уређаја, као и на чињеницу да је све мање кадрова на клиникама, што због одласка у пензију, тако и због чињенице да припадници ВМА учествују у мировним мисијама под окриљем Уједињених нација и Европске уније“.

Војномедицинска академија предлаже хитну попуну упражњених фромацијких места, нарочито у Сектору за лечење, а посебно наглашава потребу набавке нових уређаја и апарата.

Удружење војних пензионера Србије очекује од својих чланова да путем писама и имејлова, општинским и градским организацијама УВПС, или директно Извршном одбору УВПС (Београд, Браће Југовића 19),  доставе опис конкертних случајева и податке о прегледима и лечењу, а и предлоге у вези са ефикаснијом здравственом заштитом војних осигураника.