Стање и проблеми у остваривању здравствене заштите била је централна тачка дневног реда 10. седнице Главног одбора Скупштине УВПС, којој је председавао председниик Љубомир Драгањац. На основу извештаја из градских и општинских организација, члан Извршног одбора ГО мр сц. др Часлав Антић поднео је детаљан извештај, у којем су назначени готово сви проблеми с којима се сучељавају војни пензионери и чланови породица када је реч о здравственој заштити и лечењу.

Констатовано је да је у неким областима незнатно унапређена здравствена заштита, али да у многим сегментима проблеми нису превазиђени. Војно здравство, како је речено, сучељава се са проблемима организационе и финансијске природе, а у последње време и хроничним недостатком кадра, јер на основу предузетих мера штедње државних органа није дозвољен пријем лекара, медицинских сестара и другог здравственог особља на места оних стручњака који одлазе у пензију или прелазе на рад у друге здравствене институције. И поред бројних недаћа које су захватиле војно здравство, стручност кадрова није доведена у питање, тако да професионални припадници Министарства одбране, Војске Србије, војни пензионери и чланови њихових породица и даље могу да рачунају на услуге по уобичајеним стандардима. У више области здравственог збрињавања постигнути су резултати који се могу мерити са светским нивоом лечења.

На седници је истакнут проблем плаћања боловања до 30 дана које се сада захвата из средстава која се уплаћују као допринос за здравствену заштиту војниох осигураника, а требало би по закону да те трошкове сноси послодавац, односно Министарство одбране. Регистровани су и проблеми у вези са наплатом лечења и надокнадом трошкови  за лекове који се користе за лечење цивилних осигураника од РФ СЗО.

Седници главног одбора присуствовали су и учествовали у раду проф. др пуковник Зоран Шегрт, заступник начелника ВМА; пук. др Угљеша Јовичић, заступник начелника Управе за војно здравство МО; директор Фонда за СОВО мр Драгиша Дабетић, начелник ЦВМУ Београд пуковник др Душко Ристивојевић; начелник ВМЦ Нови Сад Братољуб Бркљача; мајор др Мирољуб Весковић, из ГШ ВС; потпуковник Станоје Станојевић, из Команде за обуку ГШ ВС и капетан фрегате Драган Радошевић, из Фонда за СОВО.

У излагањима најодоговорнијих руководилаца војног санитета провејава благи оптимизам који је садржан у опредељењу да ће се напрезањем кадрова и материјалних могућности учинити све како би се ниво зудравствених услуга у 2016. години одржао на садашњем нивоу.

Чланови Главног одбора у наредном блиском периоду биће у прилици да доставе питања из области здравственог осигурања на која ће бити прослеђена надлежним институцијама, које ће бити у обавези да пруже одговоре стручне природе.

На основу вођене расправе руководство Удружења војних пензионера сачиниће закључке који ће бити упућени члановима Главног одбора, а када се постигне консензус о томе ће бити обавештени корисници здравствених услуга.

Опширнији прилог о седници Главног одбора УВПС биће објављен у идућем броју ,,Војног ветерана“.