Удружењу војних пензионера Србије обратило се више чланова захтевом да објавимо текст из ,,Вечерњих новости“ од 22. јула који третира актуелну ситуацију везану за остваривање порава на ванредно усклађивање пензија за 11,06 одсто. Прилог доносимо у целости:

 

 

Ни после седам година надлежни још не знају како ће обештетити војне пензионере

ОКО 180 МИЛИОНА ЕВРАЧЕКА 30.000 ВЕТЕРАНА

Влада Србије, како сазнајемо, припрема закон о јавном дугу да би решила проблем

Вулин: ,,Нећемо државу да одведемо у банкрот или да продамо ,,Телеком“ да бисмо подмирили неисплаћено из 2008. године

Бивши војници најављују жесток отпор идеји да се њихова потраживања претворе у јавна дуговања.

 

Ни после четири месеца Министарство финансија није испунило обећање и донело одлуку како ће се решити проблем дуга према војним пензионерима, настао погрешним усклађивањем пензија 2008. године. Држава дугује око 180 милиона евра пуних седам година, а решење чека око 30.000 ветерана.

Како ,,Новости“ сазнају, Влада Србије припрема закон о јавном дугу на основу којег ће  бити решен овај вишегодишњи проблем, али нико од званичника не жели да потврди ову информацију. Представници удружења војних пензионера разочарани су односом државе према њима и сматрају да је после седмогодишњег завлачења  и обећања најгоре могуће решење дасе ,,њихов новац“ прогласи за јавни дуг. Нацрт закона је завршен и вероватно ће на јесен бити пред посланицима републичког парламента.

Тај  дуг је направљен 2008. године и свака влада је пребацивала његово решење на неку следећу – каже за ,,Новости“, Александар Вулин, министар за рад. – Ми ћемо поштовати одлуку Уставног суда. Председник Владе је наложио да то мора да се заврши, а министар финансија је за ту област задужен и то ће бити решено. Проблем је што нам стално искачу стари дугови са којима морамо да се изборимо.

Тадашње Министарство одбране, према његовим речима, задржало је исти буџет а пензионере пребацило на терет другог министарства, односно ПИО фонда.

Ако неко мисли да можемо да искеширамо 100 милиона евра и тиме задовољимо војне пензионере или било кога другог, то се неће десити. Нећемо сами себе да одведемо у банкрот или да продамо ,,Телеком“ да бисмо исплатили дугове из 2008. године. То не долази у обзир. Ни старе девизне штедише нису биле задовољне, али су сви на крају намирени. Волели бисмо да им исплатимо одједном, али ми немамо ту количину новца. Поступићемо у складу са законом и  реалним економским могућностима наше земље.

Миле Бјеловук, војни пензионер и један од организатора протеста окупљених око групе ,,Војни пензионери Србије“, сматра да је све одраз стања у држави.

Такво законско решење не може бити добро и ми ћемо се жестоко борити против тога – каже Бјеловук. – Власт се нашла у зачараном кругу и не поштује чак ни одлуке Уставног и Управног суда. Најављени закон је неповољан по нас, јер нам вероватно неће урачунати камате, нејасан је статус оних који су већ наплатили, или су у завршној фази, односно чекају на наплату.

И ПИО фонд је у више наврата реаговао и тражио од ресорног Министарства финансија дасе овај проблем што пре реши и дасе определе потребна средства која би се месечно исплаћивала на адресе војних пензионера. Нико, међутим, још није потврдио да ли ће се кроз ове месечне исплате обрачунати и камате на основни дуг или не, као и шта ће бити с оним пензионерима који су при крају судских спорова и ко ће им исплатити судске трошкове.

 

КАКО СУ ВОЈНИ ПОСТАЛИ ЦИВИЛНИ

 

Војни пензионери, јер су пребачени у статус цивилних што није законом регулисано. Законом о Војсци Србије, који је тада ступио на снагу, војни пензионери измештени су из Министарства одбране и војних прописа и, по њима, на незаконит начин преведени у надлежност Фонда ПИО.

Према њиховој тврдњи, они су због тога остали ускраћени за повећање пензија од 11,06 одсто који је требало спровести по прописима републике Србије од 25. Јануара 2008. Године.

У периоду од 1. Јануара 2008. године до 31. децембра 2011. године Фонд за социјално осигурање војних осигураника био у саставу Министарства одбране. Новчана средства за војне пензије у том периоду била су издвајана посебном ставком у буџету паралелно са средствима Фонда ПИО.

 

ГРЕШКА БЕЗ КАЗНЕ

 

За ову грешку у обрачуну усклађивања пензија 2008. године, по свему судећи, нико неће одговарати. За овај пропуст је одговорно министарство одбране, под чијом капом је радио тадашњи Фонд социјалнпог осигурања војних осигураника (СОВО), који је преласком војних пензионера у цивилни фонд, првог дана 2102. године, престао да постоји. Тадашњи министар одбране Првослав Давинић кривицу је пребацио на Министарство финансија, које је, наводно, обило да одобри новац за повећање војних пензија.