Пре путовања у иностранство, војни осигураници су дужни да од Фонда за социјално осигурање војних осигураника (Крунска 13, Београд) прибаве двојезични образац ако путују у земљу са којом имамо закључен међународни Споразум о социјалном осигурању, односно да прибаве „Потврду о коришћењу здравствене заштите у иностранству“ ако путују у земље са којима немамо такав споразум.
Република Србија је потписала међународне Споразуме о социјалном осигурању који важе и за војне осигуранике, са Аустријом, Белгијом, Босном и Херцеговином, Бугарском, Великом Британијом, Италијом, Луксембургом, Мађарском, Македонијом, Немачком, Пољском, Румунијом, Словачком, Словенијом, Француском, Холандијом, Хрватском, Чешком и Турском.
* * *
2. Поступак издавања двојезичних образаца о праву на коришћење хитне медицинске заштите у иностранству
Да би осигураник добио двојезични образац или Потврду о коришћењу здравствене заштите у иностранству од Фонда за СОВО, потребно је да од изабраног лекара и стоматолога, добије потврду о здравственом стању. Лекар и стоматолог дају потврду осигураном лицу о здравственом стању, у складу са чланом19., 20. и 21. Правилника о здравственој заштити војних осигураника и чланова њихових породица (,,СВЛ“ 31/94) ако је пре поласка у иностранство утврђено:
- да не болује од акутног обољења;
- да не постоји поремећај у његовом здравственом стању који би условио потребу лекарске помоћи;
- да не болује од хроничних и других болести због којих је потребно дуже или стално лечење односно стални лекарски надзор;
- да је најмање шест месеци пре одласка у иностранство обављен стоматолошки преглед.
* * *
3. Потврда / образац издаје се за период од 90 дана .
Уколико се потврда не искористи, односно ако за време боравка у иностранству није било потребе за хитном медицинском помоћи, потврда се може вратити Фонду за СОВО и поново затражити образац/потврду у случају нових путовања и пре истека рока рока од 90 дана, са новим роком важења од 90 дана.
* * *
Начин употребе образца
Уколико је војном осигуранику пружена хитна медицинска помоћ у некој од земаља са којима је потписан Споразум, осигураник је у обавези да поред здравствене књижице коју даје на увид преда и двојезични образац здравственој установи у којој је пружена услуга. У том случају трошкови лечења се фактуришу Фонду за СОВО у складу са договореном процедуром. Посебно напимињемо да трошкове партиципације по болничком дану плаћа осигураниик у складу са важећим прописима земље у којиој му је медицинска помоћ пружена. У пракси се дешава да у неким државама сакојима је потписан споразум (Република Хрватска најчешће) здравствене установе не желеда прихвате двојезични образац. У том случају потребно је да се осигураник лично обрати, или неко у његово име, надлежној филијали фонда здравственог осигурања државе у којој борави и пријави непоштовање споразума. То је потребно пријавити Фонду бза СОВО, како би благовремено реаговао. У случајевима када осигураник није пре путовања прибавио образац, трошкове лечења мораће да плате сопственим средствима.
4. Потписан Споразум (Република Хрватска најчешће) здравствене установе не желе да прихвате двојезични образац. У том случају потребно је да се осигураник лично обрати, или неко у његово име, надлежној филијали фонда здравственог осигурања државе у којој борави и пријави непоштовање Споразума. То је потребно пријавити Фонду за СОВО, како би благовремено реаговали. У случајевима када осигураник није пре путовања прибавио Образац, трошкове лечења ће морати да плати сопственим средствима.
* * *
Шта урадити уколико осигураник плати услуге
У случају да је хитне здравствене услуге у иностранству осигураник лично платио, постоји могућност да трошкове пружених здравствених услуга накнадно рефундира у Фонду за СОВО на следећи начин:
Војни осигураник за плаћену медицинску услугу у иностранству, подноси захтев за рефундацију трошкова Фонду за СОВО, уз који прилаже оригиналну медицинску документацију и оригинални рачун за плаћену услугу. Уз захтев се доставља копија здравствене књижице подносиоца захтева, копија личне карте и текућег рачуна (за лице на чији рачун иде уплата).
Уколико се захтев прихвати, осигуранику се рефундирају трошкови у износу који је прописан за ту услугу у Републици Србији, сходно одредби члана 1. Став 1. Правилника о измени Правилника о здравственој заштити војних осигураника и њихобих породица (,Службени војни листа“ бр. 23/98), а на основу става и мишљења Главне војнолекарске комисије и обрачуна тих трошкова кога је направио Сектор за лечење Војномедицинске академије.
Због интересовања великог броја осигураника за путовање у Црну Гору наглашавамо да је одредбом члана 40. Тачка 2. Споразума о социјалном осигурању између Републике Србије и Црне Горе прописано да се споразум не односи на војне осигуранике, те је у том случају поступак исти као за путовање у државе са којима није потписан споразум.
Истичемо да са Грчком не постоји споразум, те је осигураник у обавези да плати пружене услуге које ће моћи да рефундира у складу са горе наведеном процедуром.