Закон о оружју и муницији (у даљем тексту: Закон), ступио је на снагу 4. марта 2015. године, а почиње се примењивати од 4. марта 2016. године. Овим законом се уређује набављање, држање, ношење, колекционарство, поправљање, преправљање, промет, посредништво и превоз оружја и муниције. У тексту који следи су, у неопходној мери, интерпретиране одредбе Закона које се односе на физичка лица као поседнике оружја и муниције.

У смислу Закона, оружје је „ручно преносива направа израђена или прилагођена да под притиском ваздуха, барутних и других гасова или другог потисног средства може избацивати зрно, куглу, сачму или неки други пројектил, односно распршити гас или течност и друга направа која је намењена за самоодбрану или напад, лов или спорт ...“.  Закон разврстава оружје у четири категорије, различито уређене у односу на физичка лица:

 

1) Категорија А

У ову категорију сврстана су минско-експлозивна средства, аутоматско ватрено оружје, оружје скривено у другим предметима и ватрено оружје са пригушивачем. Ово оружје не могу набављати, држати и носити физичка лица, осим у случајевима предвиђеним законом.

2) Категорија Б

У ову категорију сврстано је свако ватрено оружје, осим оног из категорије А и Ц, и конвертибилно оружје. Ово оружје могу набављати и држати физичка лица која: 1) су пунолетна; 2) су држављани Републике Србије или стално настањени странци; 3) су здравствено способна за држање и ношење оружја; 4) нису правноснажно осуђена на казну затвора за кривична дела: против живота и тела, против слобода и права човека и грађанина, против полне слободе, против брака и породице, против имовине, против уставног уређења и безбедности Републике Србије, против државних органа, против јавног реда и мира, против човечности и других добара заштићених међународним правом или се против њих води поступак за наведена кривична дела; 5) нису правноснажно кажњавана у последње четири године за прекршаје из области јавног реда и мира за које је прописана казна затвора и за прекршаје из овог закона; 6) на основу безбедносно-оперативне провере у месту пребивалишта, боравишта, месту рада, својим понашањем не указују на то да ће представљати опасност за себе или друге и јавни ред и мир; 7) су обучена за руковање ватреним оружјем; 8) имају оправдан разлог и то: (1) за оружје за личну безбедност из категорије Б – уколико учине вероватним да би им могла бити угрожена лична безбедност због природе посла или других околности, (2) за ловачко оружје категорије Б – доставе доказ да испуњавају услове за поседовање ловне карте, (3) за спортско оружје – уверење о активном чланству у спортској стрељачкој организацији; 9) имају услове за безбедан смештај и чување оружја.

Уверење о здравственој способности за држање и ношење оружја издаје здравствена установа коју за то овласти Министарство здравља. Такво уверење се поново доставља сваких пет година односно по истеку важења предходног уверења. Поред тога, орган који је издао оружани лист дужан је о томе обавестити изабраног лекара тог физичког лица, а тај лекар је дужан известити најближу организациону јединицу МУП-а ако код тог физичког лица дође до промене здравља од утицаја на здравствену способност за поседовање оружја.

Обуке за руковање ватреним оружјем ослобођени су само запослени и пензионисани припадници државних органа који по службеној дужности носе оружје, професионална и пензионисана војна лица, резервне војне старешине и спортски стрелци у дисциплинама са ватреним оружјем.

Постојање услова за безбедан смештај и чување оружја утврђује полицијски службеник непосредним опажањем у стамбеном простору подносиоца захтева.

Физичком лицу које испуњава напред наведене услове издаје се најпре дозвола за набављање оружја, а по набавци издаје се оружни лист, са ограниченим роком важења до 10 година. Најкасније 30 дана пре истека рока важења оружног листа подноси се захтев за издавање новог оружног листа. Трошкове израде оружног листа сноси подносилац захтева.

Физичком лицу које испуњава услове за држање и ношење оружја, поседује најмање пет комада регистрованог оружја из ове категорије и располаже просторно техничким условима за безбедан смештај и чување оружја може се издати колекционарска дозвола, која важи трајно и на основу ње се може набавити више комада оружја ове категорије.

Оружје ове категорије се може отуђити (продати, поклонити и слично) само на основу уговора у писаној форми и само лицу које има одобрење за набављање оружја или колекционарску дозволу.

Власник овог оружја може у сваком тренутку органу МУП-а надлежном по свом пребивалишту предати оружје без накнаде у власништво Републике Србије.

Физичком лицу које има регистровано оружје за личну безбедност из категорије Б може се издати дозвола за ношење оружја. То физичко лице мора да учини вероватним да му је лична безбедност битно угрожена или би могла бити угрожена у толикој мери да је за његову безбедност неопходно ношење оружја. Дозвола за ношење оружја важи уз оружни лист. Ималац дозволе за ношење оружја може, уз оружни лист носити у исто време само један комад оружја за које му је издат оружни лист. На јавном месту, ималац дозволе за ношење оружја за личну безбедност оружје не сме учинити видљивим другим лицима односно не сме носити оружје на начин који изазива узнемирење других лица. Дозвола за ношење оружја се издаје са ограниченим роком важења до пет година.

Оружје, муниција и оружани лист ће решењем надлежног органа МУП-а бити одузето уколико престане неки од услова за набављање и држање овог оружја. Физичко лице против кога је покренут управни поступак за одузимање оружја дужан је да на захтев полицијског службеника одмах, а најкасније у року од 48 сати преда оружни лист, оружје и муницију. О одузетим предметима надлежни орган издаје потврду. Одузети оружни лист, оружје и муницију чува надлежни орган до окончања поступка. Физичко лице коме је оружје одузето може исто отуђити или онеспособити у року од годину дана од дана правноснажности решења о одузимању оружја.

У случају смрти лица које је имало регистровано оружје, лице у чијем се поседу ово оружје затекло дужно је да у року од 45 дана од смрти лица обавести најближу организациону јединицу Министарства, ради преузимања оружја. Такво оружје чуваће се у организационој јединици Министарства по месту последњег пребивалишта власника, до одређивања наследника. У случају да за наследника оружја буде одређено малолетно лице, оружје се чува до дана стицања пунолетства наследника. Лице које по основу наслеђа стекне оружје може да то оружје преда у власништво Републике Србије. Уколико то не учини, дужно је да, у року од шест месеци од дана стицања, поднесе захтев ради издавања оружаног листа или захтев за регистарцију оружја, односно пријаву држања оружја, или га онеспособи или отуђи. Ако је наследник оружја малолетно лице, овај рок почиње ад тече од дана стицања пунолетства.

Ако наследник не поступ на напред наведени начин наслеђено оружје прелази у власништво Републике Србије.

Уз важећу исправу, оружје се може преносити, али спаковано у одговарајућу амбалажу која онемогућава његову тренутну употребу и испражњено од муниције.

3) Категорија Ц

 

У ову категорију сврстано је онеспособљено ватрено оружје, старо оружје и његове модерне копије, ваздушно оружје и оружје са тетивом и опругом веће брзине пројектила односно силе затезања тетиве.

Ово оружје могу слободно набављати лица старија од 18 година, с тим што су дужна да у року од осам дана од дана набављања исто пријаве надлежном органу, уз подношење доказа о пореклу оружја.

4) Категорија Д

У ову категорију сврстано је хладно оружје, гасни спрејови, уређаји за изазивање електрошокова, ваздушно оружје и оружје са тетивом или опругом мање брзине пројектила односно силе затезања тетиве.

Физичка лица старија од 16 година могу ово оружје набавити и држати без одобрења и пријаве надлежном органу.

Прелазним и завршним одредбама Закона прописано је:

-          Лица која поседују оружане листове и дозвале за ношење оружја издате по до сада важећем закону, дужни су у року од 3 године почев од 4. 3.2016. године поднети захтев за издавање исправе по закону, уз приложено уверење о здравственој способности за држање и ношење оружја.

-          Лица која имају одобрење за држање трофејног оружја дужна су у року од годину дана, почев од 4. 3.2016. године, да пререгиструју, продају, онеспособе или предају оружје без наканде у корист Републике Србије.

-          Лица која поседују оружје категорије Б и Ц, а немају исправу од надлежног органа, могу у року од три месеца, почев од 4. 3. 2015. године, поднети захтев за издавање одговарајуће исправе или оружје из категорије А, Б и Ц у истом року предати у власништво Републике Србије. Лица која тако поступе нису дужни доказивати порекло оружја, нити ће одговарати за неовлашћено набављање, држање и ношење оружја.

За кршење одредаба овог Закона од стране физичких лица прописано је 18 прекршаја запрећених новчаном казном од 5000 до 150 000 динара и 11 тежих прекршаја запрећених новчаном казном од 20 000 до 150 000 динара или затвором од 60 дана. За сваки од тих прекршаја се уз казну може изрећи и заштитна мера одузимања оружја и муниције.