Поводом усвајања Закона о привременом уређивању начина исплате пензија, председник УВПС Љубомир Драгањац упутио је допис Заштитнику грађана Републике Србије Саши Јанковићу. С обзиром на значај области којим се акт бави, допис доносимо у целости:

,,Народна скупштина Републике Србије је усвојила Закон о привременом уређивању начина исплате пензија („Службени гласник Републике Србије“, бр. 116/2014 од 27. октобра 2014. године), а који се примењује од 1. новембра 2014. године.

Удружење војних пензионера Србије сматра да је пензија, односно висина пензије, имовинско право које је гарантовано Уставом и то чланом 58. јамчи се мирно уживање имовинских права стечених на основу закона и прописује да та права могу бити одузета или ограничена само у јавном интересу утврђеном на основу закона, уз накнаду која не може бити нижа од тржишне.

Поред наведеног, сматрамо да су повређена и права гарантована из члана 20. , 21. и 70. Устава Републике Србије. Члан 20. Устава, прописује да се ниво људских права не може смањивати, те да та права могу бити ограничена законом само ако то допушта Устав, у обиму неопходном да се уставна сврха ограничења задовољи и без задирања у суштину зајамченог права. Члан  21. Устава, забрањена је свака дискриминација, непосредна или посредна, при чему се, посебно апострофира забрана дискриминације по основу имовног стања и старости а члан 70. Устава, прописана је обавеза Републике Србије да се стара о економској сигурности пензионера.

Из напред изнетих разлога, Удружење војних пензионера Србије, на основу члана 168. став 2. Устава, припрема, за Уставни суд Србије, иницијативу за оцену уставности наведеног закона, јер сматрамо да су у свим његовим одредбама, прекршене напред интерпретиране одредбе Устава.

Да би, иницијативу што студиозније припремили и стручно образложили неуставност наведеног закона обраћамо се Вама, као Заштитнику грађана, да примите на разговор представнике Удружења и да у складу са вашим надлежностима пружите нам стручну и правну помоћ у изради ове иницијативе. Ово из разлога јер су на сличан начин пензије биле смањене у Р. Словенији, а заштиту њихових права пред Уставним судом Словеније заступао је Заштитник грађана Словеније. Уставни суд Словеније прихватио је иницијативу и закон којим су пензије биле смањене прогласио неуставним.

Имајући у виду наведено молимо Ваш став и евентуалну правну помоћ за израду наше иницијативе”.