У јучерашњем броју (4. септембра) Редакција листа ,,Вечерњих новости” донела је на насловној страни чланак о државном дугу према војним пензионерима. Текст преносимо у целости.

 

Власти у Србији још немају решење за обештећење због погрешног усклађивања пензија

ДУГУЈЕМО ВОЈНИМ ПЕНЗИОНЕРИМА 170 МИЛИОНА ЕВРА

Могуће излаз: претварање потраживања у јавни дуг

 

Држава војним пензионерима још није исплатила дуг настао погрешним усклађивањем пензија, за које се они боре више од шест година. Ветерани су се пред Уставним и Управним судом изборили за обештећење, али још чекају да Влада Србије пронађе начин за исплату дуга који износи приближно 20 милијарди динара.

 

У Удружењу војних пензионера кажу да правог одговора на питање како ће држава решити овај проблем још нема, иако су се писмом обратили премијеру, Фонду ПИО и свим надлежним министарствима. Тренутно је отворено и питање висине бода на који ће се односити основица увећања од 11 посто. Војни пензионери сматрају да он вреди 9,40 динара, док постоји и став да је један бод износи 9,02 динара.

 

- Када ово питање буде решено следи повећање пензија, које ће тако увећане бити и убудуће исплаћиване - каже Љубомир Драгањац, председник Удружења војних пензионера. - Чекамо, међутим, још одлуку Владе о начину решавања овог питања. Очекујемо да исплата закинутог дела пензије у периоду од првог јануара 2008. године до почетка исплате пуне пензије обухвати и припадајуће камате и судске трошкове.

 

Војни пензионери тврде да већ месецима наилазе на зид ћутања о начину њиховог обештећења, иако су сви аргументи на њиховој страни. Последњи потез у борби са државом повукао је потпредседник Народне скупштине и члан Удружења војних пензионера Константин Арсеновић, који је посланичким питањем од Владе затражио план решавања овог питања.

 

- Војни пензионери Србије више од шест година не могу да остваре законом утврђено право о ванредном усклађивању пензија - истиче Арсеновић. - То право им је у два наврата признато одлукама Уставног суда и пресудом Управног суда Србије, а потом је то право признао решењем и Врховни касациони суд.

 

Непоступањем по овим одлукама и пресудама наноси се огромна штета и држави и војним пензионерима, јер се основни дуг непрекидно увећава кроз судске, адвокатске и трошкове вештачења.

 

Једно од могућих решења стигло је од Управног одбора Фонда за пензијско и инвалидско осигурање, који је предложио Влади да потраживања војних пензионера претвори у јавни дуг. Тако би се избегла блокада Фонда ПИО, на коме није кривица за пропуст начињен 2008. године. Један од сценарија начина обештећења војних пензионера, који се незванично помиње, јесте исплата разлике на рате, у периоду до пет година.

 

Штета мерена милијардама настала је у тренутку усклађивања висине пензија, када је ветеранима држава ускратила повећање од 11 одсто. Они су тада повели правосудну и медијску борбу за своје чекове, која до данас није добила свој епилог. Удружења војних пензионера процењују да је у тренутку када су закинути, право на увећани чек имало и до 40.000 људи. Због овог пропуста појединачни дуг државе према једном бившем официру и подофициру тренутно је око 300.000 динара.

ТРОШКОВИ

Неколико пута су војни пензионери поручивали да су спремни за сваки договор са државом о начину исплате обештећења. Једини њихов услов је исплата пуног износа судских и других трошкова. Проблем за државу је што је овај износ премашује висину основног дуга. Груба рачуница показује да пензионерима у просеку припада главница вредна око седам пензија.

БЕЗ ОДГОВОРНОСТИ

За грешку у обрачуну усклађивања пензија 2008. године вероватно нико неће одговарати. За овај пропуст је одговорно Министарство одбране, под чијом капом је радио тадашњи Фонд социјалног осигурања војних обвезника (СОВО), који је преласком војних пензионера у цивилни фонд, првог дана 2012. године, престао да постоји. Тадашњи министар одбране Првослав Давинић кривицу је пребацио на тадашње министарство финансија, које је наводно одбило да одобри новац за повећање војних пензија.