После обраћања председника УВПС Љубомира Драгањца из Министарства рада, запошљавања и социјалне политике стигао је одговор који је потписао помоћник министра Зоран Милошевић. Допис преносимо у целости:
,,Поводом Вашег обраћања овом министарству а у вези са правом војних пензионера на ванредно усклађивање војних пензија, указујемо вам следеће:
Законом о изменама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању (,,Службени гласник РС”, бр. 85/05), који се примењује од 1. јануара 2006. године, измењена је одредба члана 80. Закона о пензијском и инвалидском осигурању, и ређен је начин усклађивања пензија, тако да се пензија од 1. априла и 1. октобра текуће године усклађује, на основу статистичких података, са кретањем трошкова живота на територији Републике у претходних шест месеци. Одредбом члана 73. истог закона, уређен је начин усклађивања у 2006, 2007. и 2008. години, а одредбом члана 75. став 1. истог закона , предвиђена је могућност ванредног усклађивања, уколико просечни износ пензије корисника у осигурању запослених исплаћене за претходну годину износи мање од 60% од износа просечне зараде без пореза и доприноса запослених на територији Републике. У том случају пензије ће се ванредно ускладити од 1. јанауара текуће године, за проценат којим се обезбеђује да се износ просечне пензије за претходну годину корисника у осигурању запослених доведе на ниво од 60 % просечне зараде без пореза и доприноса исплаћених у претходној години.
Ова заштитна одредба имала је за циљ заштиту стандарда ,,цивилних” корисника пензија.
Ванредно усклађивање пензија извршено у јануару 2008. године, а након добијања званичних податак о просечној заради без пореза и доприноса у 2007. години, који су били познати тек на крају јануара 2008. године, а који су показали да просечан износ пензије корисника у осигурању запослених исплаћен за претходну 2007. годину, износи мање од 60% од износа просечне зараде без пореза и доприноса. Наиме, просечна зарада без пореза и доприноса је у 2007. години у Републици Србији износила 27.759,00 динара, а просечна пензија корисника у Републичком фонду за ПИО је износила 14.996,00 динара, што је 54,02% од просечне нето зараде. Дакле, решењем Републичког фонда за ПИО од 25. јануара 2008. године, извршено је ванредно усклађивање пензије за 11,06% ради обезбеђивања да се износ просечне пензије корисника овог фонда доведе на ниво у висини од 60% ппросечне нето зараде у републици Србији.
Из наведених података је очигледно, да приликом статистичких обрачуна просечне пензије за 2007. годину, у укупној маси нису биле обухваћене војне пензије, јер би у том случају просечна пензија била изнад наведеног просека, па ни ванредно усклађивање сигурно не би било 11,06%, пошто је неспорна чињеница да је учешће просечне пензије корисника војних пензија (од 26.425,49 динара), у просечној заради (27.759,00 динара) у 2007. години износила 95,20%.
С обзиром да корсници војних пензија од 2008. године, до данас, покрећу управне поступке и управне спорове пред Управним судом, као и поступке пред редовним судовима и Уставним судом Србије, установљена је различита судска пракса. Наиме, управо због те чињенице да су покренути масовни спорови по тужбама корисника војних пензија, да судска пракса неуједначена, и да се ради о правном питању од општег интереса, ради правилног тумачења права и Врховни касациони суд је 17.10.2013. донео одлуку по ревизији. Овом одлуком укинуте су пресуде Вишег суда и Основног суда у Новом Саду у делу којим је обавезан Републички фонд за ПИО, да тужиоцу исплати разлику пензије због неусклађивања војних пензија за 11,06%. Надаље, као што и ви указујете и Уставни суд је донео више одлука којим је углавном поништавао одлуке Управног суда, или налагао вишим судовима да понове поступак.
Дакле, имајући у виду све напред изнето, ово министарство нема правног основа да наложи Републичком фонду за ПИО, да изврши усклађивање војних пењнзија за 11,06 од 1.1. 2008. године. Међутим, у случају када постоји правоснажна судска пресуда, Републички фонд за ПИО, по истој ће увек доследно поступати”.