Председник УВПС Љубомир Драгањац, поводом процеса за остваривање права на ванредно повећање војних пензија, упутио је допис Управном суду Србије. Писмо доносимо у целости.

 

,,Одлучујући по тужбама корисника војних пензија (КВП) којима нису ванредно усклађене – повећане пензије за 11,06% од 1. 1. 2008. године, тај Суд је, најпре, тужбе одбијао уз образложење да КВП немају право на то повећање јер у 2007. години нису били у систему ПИО Републике Србије. Након што је Уставни суд уважио више стотина уставних жалби поднетих против тих пресуда и поништио их уз налог да се поступак по тужби понови, Управни суд је, доследан опредељењу да се то право КВП ускрати, поново одбијао тужбе КВП, али сада уз образложење да је просек војних пензија у 2007. години био већи од 60% просечне зараде корисника у осигурању запослених, па КВП не испуњавају законом прописани услов за предметно повећање пензије.

 

Према подацима којим располажемо, Уставни суд је уважио више стотина до сада решених уставних жалби поднетих против пресуда Управног суда којима су тужбе КВП одбијене из напред наведеног новосмишљеног разлога, утврдивши да су тим пресудама повређена права подносиоца уставне жалбе на правично суђење и на једнаку заштиту права, уз децидно правно становиште да и КВП имају право на ванредно повећање пензије за 11,06% од 1. 1. 2008. године, те поништио ожалбене пресуде уз налог да Управни суд донесе нову одлуку по тужби подносиоца уставне жалбе. Исцрпни разлози за такве одлуке Уставног суда садржани су у Одлуци Уставног суда број Уж-8405/2013 од 04. децембра 2013. године (објављена у „Сл. гласнику РС“, бр. 113/2013. године), на коју упућују све послење донете Одлуке.

 

Управни суд је био дужан поступити по напред наведеним одлукама Уставног суда, али то још није учинио, иако је протекао разумни рок опредељен у ранијем Одлукама Уставног суда (60 дана од достављања Одлуке).

 

Одуговлачење са доношењем мериторне одлуке о праву КВП на предметно повећање пензија резултира бројним негативним последицама: дуг се увећава; републички фонд ПИО је затрпан управним предметима по захтевима оштећених; ангажују се парнични судови, Врховни касациони и Уставни суд, а започео је и други круг парничних тужби за дуг из периода након подношења првих парничних тужби, а код бројне популације КВП је све већи револт и незадовољство.

 

Са напред изнетих разлога, апелујемо и очекујемо да тај суд неодложно поступи по одлукама Уставног суда и донесе мериторне одлуке по тужбама оштећених војних пензионера”.