Председник УВПС Љубомир Драгањац обратио се главном и одговорном уреднику листа ,,Политика” Љиљани Смајловић поводом текста објављеном у том листу. Садржај тог акта доносимо у целини:

 

,,Поводом текста објављеног у вашем листу 7. фебруара под насловом ,,Најнижа пензија десет пута мања од највише” указујемо да је, или грубим пропустом, или из неких других разлога, изостављен део података који реалније дочаравају гаму пензија у Србији. Тексту објављеном у ,,Политици” као темељ послужила је табела Републичког фонда за ПИО, али она није пренета у целини, чиме је створена нереална слика о категоријама пензија.

У тој табели приказани су износи пензија по групама корисника од 13.221,89 до 24.153 за 752.881 пензионера и за групе пензионера чије су месечне принадлежности од 90.212 до 121.065,50 за 1919 пензионера. Изнети су и подаци о просечној пензији војних пензионера, уз коментар да је она готово за 20.000 динара већа већа од просечне пензије запослених, што је све тачно. У овом тексту спорна су два питања. Прво: зашто је новинар избацио из табеле групе пензионера са износом месечних принадлежности од 24.153, 01 до 90.211,99 динара за 679.393 пензионера. И друго: неадекватно упоређивање износа просечне војне пензије са свим запосленима.

У изостављеним групама лако је уочити да има 125.522 пензионера који примају већу личну пензију од 45.562 динара, колико износи просечна војна пензија, а само 19.429 војних пензионера прима већу личну пензију од просечне, што је 6,4 пута мање од цивилних пензионера. Сматрамо да би било сасвим исправно да се војне пензије упоређују са овом групацијом, јер је та групација по стручној спреми, радном стажу другим карактеристикама најприближнија популацији војних пензионера.

Све пензије, најниже и највише, одређене су у складу са законом и другим прописима и то је стечено право које се не може ником одузети. Проблеме малих пензија треба решавати кроз социјалну и друге врсте заштите а не атаковањем на одређене групације.

Напомињемо да пензије војних лица нису проистекле из привилегија, него су пре свега одраз стручне спреме (60,12% корисника војне пензије има високу, 7,39% вишу и 32,49% средњу стручну спрему), радног стажа и специфичности војне службе професионалних лица. Те пензије (војне) се не могу поредити са пензијама осталих пензионера из категорије запослених лица, јер је напросто реч о неупоредивим категоријама. Наиме, у Србији је 6,52% тзв. цивилних пензионера има високу школску спрему , а међу војним је таквих готово десет пута више, то јест 60,12 одсто. Разумљиво је, стога, да се не могу упоређивати просечне пензије војних лица са осталим пензионерима. Реалније би било засебно упоређивати просечне пензије корисника који имају високу спрему, затим оних који поседују вишу, до оних који су уи пензију отишли са средњом спремом.

После текста објављеног у вашем листу, веома велики број револтираних војних пензионера обратио нам се захтевом да се изнесе пуна истина о пензијама, а не дозирана, по укусу некога ко користи или обрађује податке. Имајући у виду и неколико прилога објављених у инфромативним емисијама Радио-телевизије Србије, стиче се утисак да је на делу оркестрирана капмања усмерена против војних пензионера, у часу када је Уставни суд Србије донео по други пут одлуку да војним пензионерима, као осталим пензионерима у Србији, буду увећане месечне принадлежности за 11,06 одсто.

Веома смо заинтересовани да домаћа јавност буде целовито, истинито и објективно обавештавана о пензијама војних лица и свему осталом о тој популацији . Стога као репрезентативно удружење војних пензионера Србије, које обухвата више од 70 одсто војних пензионера, захтевамо да убудуће као релевантан извор података за војне пензије користите чињенице које вам стоје на трасполагању у нашем Удружењу. Сматрамо да ће текстови консултовањем више извора бити најприближнији истини, до које нам је и те како стало.

Очекивали смо ових дана да ћете се на страницама ,,Политике” позабавити епилогом неправде дуге шест година, која је упорно наношена делу грађана Србије (око 45.000 оштећених војних пензионера), у којем је Уставни суд Србије стао на страну истине и правде, наводећи да су надлежни државни органи били обавезни да и војним пензионерима повећају месечне принадлежности, кад оно појављује се текст да највеће пензије имају војни пензионери.

Дубоко уверени да ћете грађанима Србије, вашим читаоцима, убудуће пружати целовите информације, срдачно вас поздрављамо”.