Председнику Владе Републике Србије господину Ивици Дачићу, Министарству финансија и Министарству рада, запошљавања и социјалне политике председник Удружења Љубомир Драгањац упутило је писмо у вези са усклађивањем војних пензија за 11,06 одсто које доносимо у целини:

 

,,Корисници војних пензија којима нису ванредно усклађене – повећане пензије за 11,06% од 01.01.2008. године покренули су против Републичког фонда ПИО више хиљада парница за накнаду штете због закинутог дела пензије и управних спорова ради трајног признавања права на предметно усклађивање пензије. Део парничних судова је правноснажно одбио те тужбене захтеве, а Управни суд је одбијао тужбе у управном спору, па су оштећени војни пензионери против тих пресуда поднели уставне жалбе.

Све до сада решене уставне жалбе Уставни суд је усвојио и ожалбене пресуде, како парничних судова тако и Управног суда, поништио. Одлукама којима је усвојио предметне уставне жалбе, Уставни суд је утврдио да је војним пензионерима подносиоцима уставне жалбе повређено право на правично суђење и право на једнаку заштиту права, а у образложењу тих одлука заузео децидно правно становиште да и војни пензионери имају право на ванредно усклађивање – повећање пензија за 11,06% од 01.01.2008. године и да је то морало бити учињено по службеној дужности, једнако као и за цивилне пензионере. Као доказ напред наведеног, прилажемо Одлуке Уставног суда Уж-5287/2011, Уж-2666/2012 и Уж-8405/2013.

Према децидним одредбама члана 271. Устава Републике Србије и члана 104. Закона о уставном суду, државни и други органи којима су поверена јавна овлашћења дужни су да поштују и извршавају одлуке Уставног суда, па су то дужани чинити и Фонд ПИО и надлежни судови, као и Влада Републике Србије.

Из напред изнетих разлога, у име преко 40.000 хиљада оштећених војних пензионера, захтевамо:

1) Да Републички фонд за ПИО неодложно ванредно усклади - повећа пензије корисницима војних пензија за 11,06% од 01.01.2008. године, на тако усклађене износе пензија аплицира сва досадашња усклађивања и тако утврђени износ пензије усклађује и исплаћује у будуће, и

2) Исплати износ закинутог дела пензије од 01.01.2008. године до почетка исплате припадајуће пензије по закону.

Ако би се и могло прихватити да је досадашње незаконито поступање Фонда за ПИО, дела судова и Владе последица погрешног, да не кажемо нестручног, тумачења релевантних прописа, сада, након наведених одлука Уставног суда, такво поступање у будуће било би свесно кршење прописа којима су уређена права из пензијског осигурања војних осигураника, што је кривично кажњиво по члану 163. Кривичног закона.

Напред наведени захтев поднели смо Републичком фонду ПИО 24. децембра 2013. године, али Фонд по њему није поступио, нити смо, и поред ургирања, добили било какав одговор. Стога, тражимо да Влада Републике Србије, сходно својој обавези из члана 104. Закона о Управном суду, обезбеди поштовање одлука Уставног суда, односно предметно усклађивање – повећање војних пензија на напред наведени начин.

Посебно истичемо да је због досадашњег ускраћивања предметног права војним пензионерима главни дуг скоро удвостручен (камата, судски трошкови), а негативне тензије међу оштећеним војним пензионерима све веће”.