Председник Удружења војних пензионера Србије Љубомир Драгањац упутио је писмо Републичком фонду ПИО које доносимо у целини:

,,Запазили смо у вашем Статистичком месечном билтену, да у неколико табела – прегледа основних података из ПИО – категорија осигураника запослених, посебно издвајате професионална војна лица. Само по себи то није проблематично, али извлачењем војних пензионера из контекста осталих категорија пензионера у јавности се ствара искривљена слика. Наиме, користећи те податке новинари све чешће наглашавају да су управо војне пензије највеће. Истина је нешто другачија: војне пензије ипак нису највеће.

 

С правом се може поставити питање зашто то исто не учините и за категорије запослених који су пензионисани по посебним савезним и републичким прописима (учесници НОР-а пре 9. 9.1943. године, носиоци Споменице 1941, Савезно МИП, Савезно МУП, административне пензије, борци на одговорним дужностима, Републичко МУП-а, изузетне пензије, националне пензије, академици, рудари и други), као и за 125.522 ( таквих је код професионалних лица19429 или 6,4 пута мање) корисника који имају већи износ пензије од 45.562 динара, колико износи просечна пензија за професионална војна лица.

Изношењем података којима се у први план стављају војни пензионери стварају се услови за манипулације, то јест за стварање негативног расположења према војнопензионерској популацији. Овакве пензије нису проистекле из привилегија, него су пре свега одраз стручне спреме (60,12% корисника има високу стручну спрему, 7,39% вишу и 32,49% средњу стручну спрему) радног стажа и специфичности војне службе професионалних лица.

Молимо вас да будете доследни у приказивању свих групација пензионера, или да убудуће војне пензионере не приказујете као посебну категорију”.