На основу одлуке Главног одбора Удружења војних пензионера Србије од 25. јуна 2013. Године председник УВПС Љубомир Драгањац упутио је писмо првом потпредседнику Владе Републике Србије и министру одбране Алексдандру Вучићу следеће садржине:

 

,,Мада свесни Ваших бројних и приоритетних обавеза, суочени са свакодневним захтевима војних пензионера, принуђени смо да Вам предочимо актуелне проблеме војних пензионера, с молбом да их размотрите и предузмете мере за њихово разрешење.

Конкретно:

1) Садашње устројство социјалног осигурања војних осигураника није свресисходно.

Стога смо, крајем 2011. године, Народној скупштини и Влади Републике Србије доставили Петицију потписану од стране преко 31.000 војних пензионера и других грађана, којом се тражи да се неодложно приступи доношењу закона о социјалном осигурању војних осигураника, чија би основа била регулатива која је била на снази до доношења Закона о Војсци Србије, уз евентуалне корекције примерене насталим променама у друштву и Војсци. Ова петиција је игнорисана, а процес урушавања система социјалног осигурања војних осигураника настављен. Детаљније у прилогу 1.

Предлог:

Да се социјално осигурање војних осигураника уреди посебним законом, аутономно у нормативном, организационом и финансијском погледу.

2) Још увек није војним пензионерима исплаћен дуг настао у периоду од 1.08.2004. до

01.12.2007. године закидањем дела припадајуће пензије. Већина оштећених су дуг наплатили путем суда или су парнице у току, али 12.069 оштећених није покренуло парницу, верујући да ће Влада поступити по закону и дуг исплатити без спора. Детаљније у прилогу 2.

Предлог:

Да Влада оштећеним који нису покренули парницу за наплату дуга неодложно, без спора, исплати предметни дуг са припадајућом каматом, а покренуте парнице се окончају судским поравнањем и тако избегну даљи трошкови парничног и извршног поступка.

3) Војним пензионерима нису усклађене – повећане пензије за 11,06% од 01.01.2008.

године по решењу Републичког фонда ПИО 01. Бр. 181-431/08 од 25.01.2008. године.

Републички фонд ПИО одбија захтеве за то усклађивање, а Управни суд одуговлачи покренуте управне спорове избегавајући мериторну одлуку. Део парничних судова уважава тужбе и досуђује исплату дуга оштећеним војним пензионерима, а већина застаје са поступком ишчекујући одлуку Управног суда. Уставни суд сматра да и војним пензионерима припада право на предметно повећање пензија. Све то, поред осталог, има за последицу перманентно увећање дуга за износ камате и судских трошкова. Детаљније у прилогу 3.

Предлог:

Да се садашњи износи војних пензија повећају за 11,06% и тако утврђене пензије исплаћују (и усклађују) у будуће, а настали дуг реши у складу са законом и могућностима државе.

4) Одлуком о изменама и допунама Одлуке о висини накнаде путних трошкова у вези са

остваривањем права из здравственог осигурања противзаконито је укинуто право војним осигураницима на накнаду трошкова исхране у случајевима када ради остваривања права из здравственог осигурања путују ван места пребивалишта – боравишта. Детаљније у прилогу 4.

Предлог:

Да се наведена одлука измени, тако да се војним осигураницима поново успостави право на накнаду наведених трошкова исхране.

5) Регулативом здравственог осигурања нису прописана нека веома битна права војних

осигураника, иако је Удружење војних пензионера Србије то предлагало Управи за здравствo Министарства одбране и Фонду за СОВО.

 

Предлог:

 

Да се неодложно пропишу следећа права војних осигураника:

- Право на новчану накнаду за туђу негу и помоћ код телесних оштећења 100%.

- Право коришћења десетодневног опоравка оболелим од дијабетеса,

- Право на новчану накнаду лицима која су на дијализи,

- Право ослобађања од партиципације лица чија су примања мања од 18.620,00 динара,

- Право на повраћај партиципације уколико је у току године уплаћена партиципација више од ½ месечне пензије, и

- Усклађивање листе индикација за медицинску рехабилитацију са листом РФ ЗО.

 

6) Почев од 01.01. 2012. године, противзаконито је стављен ван снаге Правилник о

начину коришћења средстава Фонда СОВО која се издвајају за опоравак корисника војних пензија. Детаљније у прилогу 5.

Предлог:

Да се неодложно донесе нови Правилник којим би ово питање било законито уређено.

7) Садашњом регулативом није прописано, односно обезбеђено партиципирање – учешће

легитимних представника пензионисаних војних осигураника у изборним – претставничким органима Фонда за СОВО (управни и надзорни одбор, комисије), чиме је онемогућено најбројнијој категорији војних осигураника да благовремено утичу на законито доношење и спровођење одлука од значаја за остваривање њихових статусних права. Детаљније у прилогу 6.

Предлог:

1. Да се измене прописи о организацији Фонда за СОВО, тако да и представници Удружења

војних пензионера Србије, као репрезентативног удружења пензионисаних војних осигураника буду именовани у одговарајуће органе Фонда.

 

2. Да Удружење војних пензионера Србије, буде благовремено обавештено о намераваним

променама регулативе, односно обима, садржине и начина остваривања права из домена социјалног осигурања корисника војних пензија, како би могли дати своја мишљења и предлоге.

Господине потпредседниче Владе,

По скоро свим напред наведеним проблемима смо Вам се већ обраћали, актима од 31.07. и 05.09. 2012. године. На први од тих аката добили смо одговор од Фонда за СОВО, а на други нам одговор није стигао. Фонд за СОВО није компентентан да одлучује о наведеној проблематици, а уз то је, заједно са Управом за традицију, стандард и ветеране и Управом за здравство МО, био инспиратор и креатор предметних незаконитих аката и одлука досадашњег министра одбране.

Из предметног одговора не произилази ни наговештај спремности да се предметна проблематика законито и правично реши.

У уверењу да Вам наша ранија обраћања нису ни предочена, већ без Вашег знања прослеђена на одговор некомпетентним органима, поново молимо да предметну проблематику размотрите и, ако је икако могуће, примите представнике овог Удружења, ради допунског образложења.

У сваком случају, надамо се да ће напред наведене незаконитости на штету војних пензионера бити отклоњене и што краћем року.