Радио-телевизијија Србије емитовала је у другом дневнику, у ударном термину, 18. априла прилог који се односи на остваривање права на ванредно увећање пензија од 11,06 одсто, у оквиру којег је изјаву дао и председник УВПС Љубомир Драгањац. С обзиром на то да је значајан део корисника војних пензија показао интересовање шта је то јавни сервис Србије објавио, преносимо у целини текст са сајта РТС:

,,Војни пензионери најављују да ће се обратити Међународном суду у Стразбуру уколико не остваре право на исплату увећаних пензија од 11,06 одсто, које, како тврде, чекају од 2008. године. У Министарству за рад и социјалну политику кажу да се увећање пензија пре пет година није односило на војне пензионре.

Уколико не остваре право на исплату ванредно увећаних пензија од 11,06 одсто, које како тврде, чекају од 2008. године, војни пензионери обратиће се Међународном суду у Стразбуру. Незадовољни су и јер им, кажу, Управни суд ускраћује право на суђење у разумном року.

Више од 40.000 војних пензионера тражи да им се исплати у просеку по 300.000 динара, јер тврде да им држава толико дугује за неисплаћено повећање пензија у протеклих пет година.

Прошлог маја, Уставни суд наредио је Управном суду да, у року од 60 дана, понови поступак по тужбама. У Удружењу војних пензионера истичу да још није донета ниједна пресуда.

"Уколико Управни суд не донесе пресуду у најкраћем року, ништа нам друго не преостаје него да се обратимо Међународном суду правде у Стразбуру. Пружићемо све услуге нашим корисницима војних пензија да напишу тужбе и финансираћемо то из наше чланарине", најављује председник Удружења војних пензионера Љубомир Драгањац.

Из Управног суда су доставили саопштење у којем тврде да поступање у року од 60 дана није обавезујуће, али и да су донете прве пресуде.

Истичу да нису оштетили ни пензионере ни државу, већ да је циљ био да донесу такве одлуке којима се могу презентовати пред судом у Стразбуру, ако пензионери ипак покрену поступке.

Надлежни кажу да не постоји законски основ за испуњавање захтева војних пензионера.

"Они су тражили ванредно усклађивање својих пензија као и остали пензионери који нису војни пензионери. Али на то нису имали право оног момента када су га тражили, јер моменат ванредног увећања тих пензија тиче се 2007. године када су војни пензионери били изван овог система пензионог осигурања", каже државни секретар у министартсву за рад и социјалну политику Драги Видојевић.

Уколико би Управни суд пресудио у корист војних пензионера, из буџета би морало да се издвоји између 10 и 17 милијарди динара.

Ако, незадовољни пресудама домаћих судова, правду затраже пред Судом за људска права у Стразбуру, број тужби пред тим судом драстично би се увећао.

Србија се већ сада, са 10.500 представки, налази на четвртом месту.

1Припремила Ивана Миљковић