У данашњем броју ,,Политике“ (22. фебруара) на 14. страници објављен је скраћени текст из пера главног и одговорног уредника ,,Војног ветерана“ Звонимира Пешића, који се односи на процес остваривања права корисника војних пензија на ванредно усклађивање месечних пинадлежности.

Због испољеног интересовања војних пензионера, објављени текст у ,,Политици“ преносимо у целини:

 

 

,,ДА ЛИ ЈЕ УПРАВНИ СУД ИЗНАД УСТАВНОГ

И поред изричите обавезе да у року од 60 дана од пријема Одлуке Уставног суда понови поступак у коме су повређена уставна права око 40.000 војних пензионера, Управни суд ни после више од седам месеци не саопштава своју нову пресуду.

Све је почело 1. јануара 2008. године, када су надлежни државни органи ванредно повећали пензије у Србији за 11,06 одсто, али је та одредба примењена само на тзв. цивилне пензионере. Удружење војних пензионера Србије се тада актом обратило Министарству рада и социјалне политике Владе Републике Србије, захтевајући и усклађивање војних пензија. У одговору тог министарства било је наведено да  корисници војних пензија нису били у постојећем систему пензијског и инвалидског осигурања, те да нема основа за примену ванредног усклађивања пензија и на кориснике војних пензија.

Четири године потом трајала је правна процедура у којој су корисници војних пензија доказивали да су им повређена уставна права. И најзад, после дуготрајног и вишестепеног процеса, Велико веће Уставног суда Србије (23. маја 2012. године) донело је ,,Одлуку којом се усваја уставна жалба корисника војних пензија и налаже надлежном суду (Управном суду) да у року од 60 дана од дана достављања Одлуке Уставног суда (бр. Уж-266662011) понови поступак по тужби изјављеној против решења Комисије Скупштине Фонда за социјално осигурање војних осигураника“.  У том обимном правном акту, уз остало, наведено је ,,да је учињена повреда уставног права“. Уставни суд је, имајући у виду значај тог правног акта за заштиту уставом загарантованих људских права и грађанских слобода, одлучио да се Одлука објави и у ,,Службеном гласнику Републике Србије“.

Због непоступања Управног суда према одлуци Уставног суда Народној скупштини Републике Србије обратио се народни посланик Константин Арсеновић. У одговору на посланичко питање министар правде Никола Селаковић је, између осталог, написао да ће ,,судије Управног суда одмах након одржане седнице и заузетог правног става поступити по одлукама Уставног суда и странкама омогућити да своја права остваре у складу са правом на правично суђење“.

Вршилац функције председникиа Управног суда, Слађана Бојовић, је 21. јануара 2013. Године, обавестила председника Удружења војних пензионера Србије Љубомира Драгањца да је донета одлука и да ће она бити експедована у законском року.

Како је рок за доношење пресуде Управног суда истекао, (према Закону о управним поступку најдужи рок је 15 дана) Удружење војних пензионера упутило је ових дана отворено писмо Уставном суду, одакле је стигао одговор да ,,подносиоци уставних жалби које је Суд уважио, Уставном суду поднесу захтев за извршење сваке појединачне одлуке у наведеним предметима, уколико Управни суд није поступио у складу са одлуком Уставног суда Србије“. Према тумачењима правника, то значи да ће Уставни суд у управним поступцима наложити надлежним државним органима да се и корсницима војних пензија појединачно ускладе пензије.

Правна заврзлама у погледу права корисника војних пензија намеће запитаност да ли се у том конкретном случају Управни суд, нечињењем и одуговлачењем управног спора, поставио изнад Уставног суда Србије.

Због неблаговременог поступања надлежних државних органа, сви су изгледи да ће основни дуг према војним пензионерима са судским и другим трошковима, а нарочито каматама, бити увећан за око 50 одсто“.