Поводом постављеног посланичког питања о непоштовању рокова Управног суда по тужбама за неусклађивање пензија, а на основу одлуке Уставног суда, министар правде Никола Селаковић је, 15. новембра ове године, упутио следећи одговор:

,, Поступајући у складу са својим надлежностима, Министарство правде и државне управе је дана 26. октобра 2012. године доставило Управном суду у Београду предметно посланичко питање, са захтевом да се у најкраћем року изјасни о наводима из посланичког питања.

 

Управни суд у Београду је дописом Су VI  191/12 од 6. новембра 2012. године, доставило Министарству правде одговор којим обавештава о следећем:

Управни суд је у обавези да испоштује одлуке Уставног суда, међутим имајући у виду да судије Управног суда по питању понављања правоснажно окончаног поступка, што је пресудама Уставног суда наложено у року од 60 дана, имају различити правни став (чланом 56. Закона о управним  споровима предвиђено је да ће се поступак завршен прасвоснажном пресудом или решењем суда поновити по тужбама странке), ради уједначеног поступања свих судија неопходно је одржати Седницу свих судија Управног суда ради заузимања јединственог правног става.

Седница свих судија Управног суда биће одржана 19.11.2012, године (термин се морао ускладити јер Седници морају присуствовати судије из седишта суда  и одељења у Крагујевцу, Нишу и Новом Саду, који већ имају заказане усмене јавне расправе), а одређено је двоје судија који ће израдити Предлог правног става са образложењем.

Након тога Управни суд ће у свим предметима донети одлуке у извршењу пресуда Уставног суда.

у коме је Управни суд био у обавези да поступи по одлуци Уставног суда нису ни у свим предметима истекли, а рачунају се од датума достављања одлуке Уставног суда.

Треба имати у виду чињеницу да од почетка 2012. Године Управни суд суди са изразито смањеним бројем судија (10 судија мање), да је 29 судија поступало током маја и јуна у изборним предметима за време одржавања општих избора 2012. Године у Србији, да и даље у законским роковима поступа у предметним преставкама, односно утврђивања мандата и другим предметима којима је Закон о управним споровима и другим законима одређен рок за доношење одлуке, те да месечни прилив предмета Управног суда прелази 1600 нових предмета.

Поред тога, велики број предмета у овом суду односе се на остваривање права на пензију и других права из пензијског и инвалидског осигурања, као и на новчане накнаде које се односе на социјална давања, који предмети су у складу са Судским пословником хитни, а ради се о грађанима Србије који немају основна средства за обезбеђење своје егзистенције.

Судије Управног суда ће одмах након одржане Седнице и заузетог правног става поступити по одлукама Уставног суда и странкама омогућити да своја права остваре у складу са правом на правично суђење.

Такође, Министарство  правде и државне управе, као орган државне управе, није надлежно да одлучују у поступку за који је законом утврђена судска надлежност, нити може да утиче на доношење судске одлуке, те се одговор на посланичко питање заснива на обавештењу Управног суда достављено Министарству правде и државне управе“.