Допуна правилника о социјално-хуманитарној помоћи

ПРОШИРЕН КРУГ  КАНДИДАТА

Израда допуне Правилника о начину коришћења средстава солидарности за пружање помоћи члановима УВП Србије је у завршној фази. Допуном Правилника учињене су неке значајне промене   код   одлучивања за помоћ услед болести. Наиме, постојећим Правилником одобравала се ЈНП само на основу доказа о постојању тешке болести не упуштајући се у стварне трошкове лечења. То је било могуће с обзиром на то да је прилив средстава био знатно већи. Међутим, одредбе тог Правилника скоро да се сада не могу применити,  па је Извршни одбор, да би проширио лепезу кандидата    за помоћ услед болести, дошао  на идеју да се најугроженијима покривају   само стварни трошкови, и то за: куповину лекова, болничко лечење, медицинску рехабилитацију, набавку свих врста помагала и материјала који се хируршки уграђује у организам ( имплантате).

Овим су обухваћени сви видови и обим здравствене заштите где војни осигураници учествују у плаћању, а те трошкове   није могуће рефундирати (повратити) преко Фонда за СОВО.

Шта у овим случајевима треба приложити од медицинске документације уз захтев за помоћ?

А. ЗА НАБАВКУ ЛЕКОВА по позитивној и негативној листи лекова. Укратко о листи лекова, коју чине:

1.- лекови са листе А прописују се на обрасцу лекарског рецепта и за ове лекове прописана је партиципација од 20 динара за војне осигуранике ( у грађанству 50 динара) по једном паковању. Трошкови ових лекова, има их око 400, иду на терет Фонда за СОВО,

2.- лекови са листе А-  такође се прописују и издају на образац лекарског рецепта а имаду терапијску паралелу (алтернативу)    са лековима у листи А. За ове лекове утврђује се партиципација у процентима од 10 до 85% од цене лека на мало. Међутим, то важи само за цивиле, јер је Фонд за С0В0 са цивилним апотекама сачинио уговор да за војне осигуранике партиципација и за ове лекове важи 2о динара.

3.- лекови са листе Б издају се на НАЛОГ, а то су ампулирани лекови   који се апликују у здравственим установама које обављају здравствену делатност на примарном нивоу. За ове лекове утврђена је партиципација од 20 динара по налогу, без обзира колико је лекова на налогу ( уграђанству 50 динара). Ако се деси, а дешава се,  да амбуланта нема прописане инјекције и шприцеве, па је војни осигураник приморан да купи,  у том случају фотокопију извештаја лекара специјалисте и рачун апотеке треба доставити Фонду   за СОВО који ће у целини повратити средства са одбијеном партиципацијом.

Из изнетог о листи лекова уочава се да са ове три листе само у ретким случајевима могу бити  већи издаци. Међутим, коме и ти и било који други издаци знатно оптерећују породични буџет,  може конкурисати за  помоћ, зависно од осталих критеријума, у ком случају уз захтев треба приложити налаз лекара специјалисте и рачун купљених лекова. Подсећамо да се реализација  рецепта мора да изврши у року од 3О дана, а  рачун се може наплатити у року од три године.

Б. НАБАВКА ПОМАГАЛА

Врсте  помагала су: протетичка средства (протезе), ортотичка средства (ортозе), посебна врста помагала и санитетске справе, очна и слушна помагала,    помагала за омогућавање гласа и говора и стоматолошке надокнаде.

За већину помагала прописана је партиципација за војне осигуранике од 20 до 60% од утврђене цене за помагало. Свако од тих помагала има и рок трајања,    примера ради за дрвене подпазушне штаке 2-4 месеца, а за   сталак за ходање (ходалица) са четири ноге 60 месеци. Код истека рока трајања и потребе за обнављањем помагала или код прве набавке помагала, ако висина учешћа у трошковима набавке знатно негативно утиче на породични буџет,    може се поднети захтев за помоћ. Потребно је приложити налаз лекара специјалисте који је помагало прописао и рачун где је помагало преузето.

Ц.    БОЛНИЧКО ЛЕЧЕЊЕ

За болничко лечење, дијагностику и лечење у дневној болници и за спровођење терапије у стану болесника прописана је партиципација 50 динара по дану. За медицинску рехабилитацију 50%од утврђене цене,    специјалистички преглед 100 динара, ултразвук 100 динара, скенер 300 динара, магнетна резонанца 600 динара, за материјал који се хируршки уграђује у организам (имплантат  ) 10 до 20% од набавне цене а највише до 30.000 динара.

Уколико       наведени трошкови учешћа здравственој заштити (партиципација)    имају негативно дејство на породични буџет   може се поднети захтев за помоћ. За уградњу инпантата потребно је уз захтев приложити отпусно писмо установе која је извршила хируршки захват и рачун о уложеном новцу, а за остале интервенције налаз лекара специјалисте и рачун.

Подразумева се да особе које су ослобођене партиципације, по питању здравствене заштите, не могу да конкуришу за ову врсту помоћи јер сви трошкови њихове здравствене заштите иду на терет Фонда за СОВО.

 

 

Нацрт

На основу члана 12. став 2. тачка 4.Статута Удружења војних пензионера Србије (УВПС), Скупштина УВПС  доноси

П Р А В И Л Н И К

о фонду социјалне и хуманитарне помоћи Удружења војних пензионера Србије

Члан 1.

Овим правилником уређују се начин прибављања, употребa, услови и поступак за коришћење средстава Фонда социјалне и хуманитарне помоћи УВПС (у даљем тексту: Фонд).

Члан 2.

Фонд чине средства која се издвајају из уплаћене чланарине корисника војних пензија чланова УВПС и других средстава удружења и донација физичких и правних лица за ту намену.

Износ средстава Фонда који се издваја из чланарине прописује Главни одбор Скупштине УВПС,  у проценту који не може бити мањи од 40% од укупно месечно наплаћене чланарине.

Ефективни износ средстава из става 2. овог члана утврђује сваког месеца Извршни одбор Главног одбора Скупштине УВПС (у даљем тексту: Извршни одбор) применом прописаног процента издвајања на износ укупне наплаћене чланарине у претходном месецу.

Средства Фонда могу се искључиво користити са социјалну и хуманитарну помоћ по одредбама овог правилника.

Члан 3.

Социјална и хуманитарна помоћ из средстава Фонда може се доделити кориснику војне пензије који је члан УВПС и испуњава услове прописане овим правилником (у даљем тексту: корисник).

Члан 4.

Средства Фонда користиће се за:

1) Једнократну новчану помоћ кориснику чија је породица у тешком материјалном положају услед малих примања његовог домаћинства;

2) Рефундацију прописаног учешћа корисника или члана његовог породичног домаћинства за кога је корисник носилац здравственог осигурања:

а)  при набавци једног помагала и то: протетичког средства, инвалидских колица, слушног помагала и помагала за омогућавање гласног говора, одобреног по прописима којима је уређена набавка ових средстава;

б) у склопу здравственог збрињавања и то за:

-лекарске прегледе и друге врсте медицинске помоћи ради праћења и проверавања здравственог стања;

-лечење болесника и друге врсте медицинске помоћи у здравственим и другим специјалистичким установама и стану болесника;

-медицинску рехабилитацију у стационарној здравственој установи и другој специјализованој установи за медицинску рехабилитацију;

-набавку лекова, помоћног материјала који служе за употребу лека и санитетског материјала потребног за лечење;

-превенцију  и лечење болести зуба и уста;

-зуботехничку помоћ и зубнопротетичка средства;

Изузетно од одредби става 1. овог члана једнократна новчана помоћ се може доделити кориснику чија је тешка материјална ситуација изазвана ванредним околностима (елементарна непогода, пожар у стану, несрећан случај са последицом по живот и тело корисника или члана уже породице и слично), о чему одлуку доноси Главни одбор на предлог Извршног одбора.

Члан 5.

По основу из члана 4. став 1. тачка 1., овог правилника социјална и хуманитарна помоћ се може дати кориснику чији укупан приход по члану породичног домаћинства, које је дужан издржавати по закону, не прелази вредност 20 (двадесет) општих бодова за обрачун пензија у Фонду за ПИО (општи бод) у месецу у којем се подноси захтев. По основу из члана 4. став 1. тачка 2. овог правилника солидарна и хуманитарна помоћ се може дати кориснику чији укупан приход по члану породичног домаћинства, које је дужан издржавати по закону, не прелази вредност 40 (четрдесет) општих бодова.

При утврђивању укупног прихода по члану породичног домаћинства узимају се у обзир сви приходи свих чланова домаћинства, изузев социјалних примања: накнада дела трошкова становања, социјална помоћ, додатак за негу и помоћ, накнада због телесног оштећења, додатак на децу и стипендије деци на школовању.

Члан 6.

Износ једнократне новчане помоћи по основу из чл. 4. ст. 1. тачка 1. утврђује се у зависности од расположивих средстава и броја основано поднетих захтева, а најмање у вредности 35 општих бодова увећано за по 7 општих бодова за сваког издржаваног члана домаћинства.

Члан 7.

При додели социјалне и хуманитарне помоћи предност имају корисници са мањим приходима по члану породичног домаћинства.

Под истим условима из става 1. овог члана, предност има корисник са дужим стажом у чланству УВПС, а ако су сви услови исти предност има корисник који је пре поднео захтев.

Члан 8.

Током једне поделе корисник може остварити социјалну и хуманитарну помоћ само по једном од основа из члана 4. овог правилника, који је за њега повољнији. Кориснику се може дати социјална и хуманитарна помоћ по основама из члана 4. ст. 1. тачка 1. једном у 2 године, а из тачке 2. једном у 3 година.

Члан 9.

Захтев за доделу социјалне и хуманитарне помоћи корисник подноси општинском (градском) одбору своје општинске (градске) организације УВПС.

Захтев из става 1. овог члана подноси се на обрасцу, који је дат у прилогу овог правилника и чини његов саставни део. Захтеву се прилажу докази за чињенице на којима се заснива.

Општински (градски) одбор организације УВПС коме је захтев поднет: прима захтев, контролише комплетност и веродостојност приложених докумената, заводи га и са својим мишљењем о основаности доделе помоћи, захтев прослеђује Извршном одбору, а подносиоцу издаје потврду о пријему захтева.

Члан 10.

По поднетом захтеву одлучује Извршни одбор једном месечно.

Захтеви корисника који не испуњавају услове прописане овим правилником се одбијају решењем, које се доставља кориснику. Захтеви корисника који испуњавају прописане услове разврставају се по основама из члана 4. став 1. овог правилника.

Средства Фонда утврђена по одредби члана 2. Ст. 3. овог правилника се распоређују, по основама за доделу социјалне и хуманитарне помоћи, на две квоте сразмерно броју основано поднетих захтева по сваком основу из члана 4. став 1. овог правилника.

Социјална и хуманитарна помоћ се у оквиру сваке квоте, додељује по одредбама члана 7. овог правилника, до утрошка расположивих средстава по том основу.

О додели социјалне и хуманитарне помоћи доноси се решење, у коме се наводи основ доделе и износ помоћи и кратко образложење о испуњености услова за доделу помоћи, које се доставља кориснику.

Извршни одбор Главног одбора, преко листа „Војни ветеран“ и сајта УВПС, обавештава чланове УВПС о својој одлуци по поднетим захтевима информацијом која садржи: број поднетих захтева, колико их је одбијено, колико је уважено и по ком основу, коме (иницијали) је помоћ додељена и у ком износу, и расположива средства укупно и по основама доделе.

Захтеви корисника који нису решени због недостатка средстава у Фонду преносе се у наредни месец и решавају заједно са новоподнетим захтевима.

Члан 11.

Корисник чији је захтев одбијен може у року од 15 дана од пријема решења изјавити приговор Главном одбору Скупштине УВПС. Приговор се подноси преко Извршног одбора, који може поводом приговора изменити своју одлуку.

Одлука Главног одбора по приговору је коначна.

Корисник који сматра да су при одлучивању, на његову штету, повређене одредбе члана 7. овог правилника може изјавити приговор Извршном одбору у коме треба да наведе конкретно лице коме је неосновано дат приоритет и из којих разлога. О приговору одлучује Извршни одбор, а о одлуци обавештава подносиоца.

Члан 12.

Контролу располагања средствима Фонда врши Надзорни одбор Скупштине УВПС.

Члан 13.

Захтеви поднети до ступања на снагу овог правилника решиће се по одредбама овог правилника.

Члан 14.

Овлашћује се Главни одбор да даје објашњења за примену одредби овог правилника.

Члан 15.

Ступањем на снагу овог правилника престаје да важи Правилник о начину коришћења средстава солидарности за пружање помоћи члановима УВП Србије од 11.04.2007.год.

Члан 16.

Овај правилник ступа на снагу 01.јануара 2013.године.

У Београду

__Новембра 2012.године

П Р Е Д С Е Д Н И К

Љубомир Драгањац

 

 

-ПРИМЕДБЕ И ПРЕДЛОЗИ-Примедбе и предлоге на нацрт Правилника треба доставити на адресу Удружења ВПС, поштом (Браће Југовића 19, 11000 Београд), или  мејлом (Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.).

-ВРЕДНОСТ ОПШТЕГ БОДА за обрачун пензија у Фонду ПИО је 694, 72 динара. Општи бод се усклађује два пута годишње,  од 1. априла и 1. октобра на исти начин као и пензије.