Једнократна солидарна помоћ члановима УВПС-а
МИЛИОН ДИНАРА МЕСЕЧНО ЗА УГРОЖЕНЕ
Будући да је ранија власт противзаконито укинула Правилник о опоравку а тиме и Једнократну новчану помоћ, Удружење војних пензионера Србије је основало сопствени фонд - Фонд солидарности за пружање помоћи члановима УВПС. Најугроженијим корисницима војне пензије, члановима УВПС-а, овај фонд ће помагати док се поново не установи недавно укинута државна социјална помоћ најугроженијим војним пензионерима.
Скупштина Фонда за СОВО je, на седници од 29. децембра 2011. године, ставила ван снаге Правилник о начину коришћења средстава Фонда за СОВО која се издвајају за опоравак корисника војне пензије. На дан 31. децембра 2011. године, до када је био на снази поменути Правилник, остало је неисплаћено 626 до тада донетих решења (потребно је 30.217.000,00 динара) о додели једнократне помоћи корисницима војне пензије, као и 265 захтева за доделу те помоћи.
Укидање права на материјалну помоћ довело је до угрожавања егзистенције пензионисаних војних осигураника најнижих чинова и великог незадовољства војних пензионера у целини. То незадовољство и негативне политичке тензије су нарочито потенцирани чињеницом да су званичници Владе, па и министар одбране, јавно обећали да интегрисање Фонда СОВО у Фонд ПИО неће довести до укидања осталих права из социјалног осигурања војних пензионера, а то обећање је прекршено већ првог дана интегрисања фондова. Из наведених разлога Удружење је упутило захтев Управном одбору Фонда СОВО да се донесе нови правилник.
Управни одбор Фонда СОВО, који је надлежан за доношење правилника, на седници од 25. јануара 2012. године, донео је Одлуку да се формира комисија за израду Предлога правилника о употреби, условима и начину коришћења средстава за побољшање материјалног положаја пензионисаних војних осигураника. Комисију су чинила три члана од којих су председник и један члан били из Удружења војних пензионера Србије а један члан је био из Фонда за СОВО – правник. Комисија је сачинила Предлог правилника и доставила Управном одбору Фонда СОВО на разматрање и доношење. Управни одбор Фонда СОВО је донео закључак да се Предлог правилника упути министру одбране на разматрање и сагласност за доношење.
Пошто министар одбране Управном одбору Фонда СОВО није доставио своју сагласност на наведени Предлог правилника, Удружење се ургенцијом обратило министру одбране предлажући му и молећи га да потпише сагласност на наведени Предлог правилника. Међутим, министар није одговорио на ту ургенцију, па се Удружење нашло у веома незавидној ситуацији. Док је министар ћутао, људи су се жалили и свакодневно опседали Удружење због укидања једнократне новчане помоћи, а Удружење није никако могло да утиче на одлуке Управног одбора Фонда и министра. Због тога је предложено да се, до усвајања Предлога правилника и враћања једнократне новчане помоћи коју је држава укинула, привремено формира Фонд солидарности за пружање помоћи члановима Удружења, као Фонд УВПС-а, који би колико толико ублажио последице противзаконите одлуке о укидању материјалне помоћи угроженим корисницима војне пензије.
На седници Главног одбора УВПС, одржаној 26. јуна 2012. године, на основу члана 16. став 2. тачка 13. Статута УВПС, донета је Одлука о формирању Фонда солидарности за пружање помоћи члановима УВПС. Средства Фонда се обезбеђују издвајањем од 0,08 одсто од месечне нето пензије корисника војне пензије који су чланови УВПС па је чланарина са постојећих 0,12 одсто повећана на 0,20 одсто почев од пензије за месец јули 2012. године.
Средствима Фонда солидарности располаже Извршни одбор Главног одбора УВПС и доноси одлуке за остваривање права о додели једнократне солидарне новчане помоћи у складу са Правилником о начину коришћења средстава солидарности за пружање помоћи члановима Удружења војних пензионера Србије, који је донео Главни одбор УВПС.
Основни критеријум који се односи на остваривање права за доделу једнократне солидарне новчане помоћи је да укупни приход по члану породичног домаћинства, које је КВП по закону дужан да издржава, не прелази 1050 бодова односно 13.113,00 динара, у месецу у којем подноси захтев. Право на новчану помоћ може остварити корисник војне пензије (КВП), који је члан УВПС, најраније по истеку једне године после стицања статуса војног пензионера. КВП који су ово право остварили у 2011. години код Фонда СОВО и који су поднели захтеве у 2011. години за новчану помоћ, а нису остварили код Фонда СОВО, не могу да подносе захтеве Извршном одбору за ову помоћ у 2012 години, док се њихови захтеви не реше код Фонда СОВО.
На основу Правилника о начину коришћења средстава солидарности за пружање помоћи члановима Удружења војних пензионера Србије, а на основу достављених захтева општинских-градских организација и расположивих средстава, Извршни одбор је на својим седницама размотрио сваки захтев о праву припадања или не припадања ове солидарне новчане помоћи. Од чланарине у износу од 0,08 одсто прикупљено је укупно 870.000 динара и то само из надлежности Дирекције ПИО Београд, док Дирекција покрајинског ПИО Нови Сад није из објективних разлога одузела чланарину за месец јули 2012. године. Ова дирекција ће чланарину за солидарну помоћ одузети почев од августовске пензије са уплатама 6. септембра 2012. године. На основу критеријума прописаних Правилником, Извршном одбору су достављена 34. захтева за доделу солидарне помоћи. Извршни одбор је на својим седницама позитивно решио 25. захтева и донео одлуке о додели солидарне помоћи у укупном износу од 890.000 динара. Захтеве су доставиле општинске-градске организације и то: Обреновац - четири захтева од којих су два решена позитивно (ММ 40.000 и ЛМ 25.000 динара), а два су одбијена јер не испуњавају услове; Зајечар - поднета два захтева, један је решен позитивно (ПБ 30.000 динара), а други одбијен; Врање - четири захтева и сви позитивно решени (ШЗ 40.000; ЗС 40.000; ЂД 30.000 и МД 35.000 динара); Краљево - шест захтева и сви су решени позитивно (РВ 40.000; РЖ 40.000; ЖП 35.000; МС 35.000; ПС 30.000; и ЈД 40.000 динара; Шабац - два захтева и оба решена позитивно (МП 45.000 и ЧМ 40.000 динара); Лозница - један захтев, позитивно решен (ЖТ 40.000 динара); по један захтев и позитивно решен имали су: Младеновац (ЈС 40.000 ); Прокупље (СД 35.000); и Параћин (ПБ 35.000); Општинска Зрењанин - три захтева од којих су два позитивно решена (КМ 40.000 и СМ 35.000 динара), а захтев МД је остављен за септембар; Нови Сад -три захтева од којих је један решен позитивно (КМ 35.000), за БД остављен за септембар, и један захтев је одбијен. Општинска организација Сомбор поднела је један захтев који је решен позитивно (РР 45.000); Суботица - један захтев који је решен је позитивно (ВС 40.000); Панчево, Ужице, Крагујевац и Ваљево поднеле су по један захтев који су одбијени.
Једнократна солидарна помоћ додељиваће се и у наредном периоду. Ради експедитивности, потребно је захтеве за доделу солидарне помоћи достављати на прописаном обрасцу и са прописаном документацијом. Захтеви који се достављају без потпуне документације биће одбијени и враћени.
Остоја Поповић