Са 11. седнице Главног одбора УВПС

ОДЛУКЕ И МЕРЕ ЗА ВРАЋАЊЕ УКИНУТИХ ПРАВА

Од Министарства одбране се, између осталог,  захтева да  утврди одговорност оних  који  су неосновано предложили стављање ван снаге Правилника о начину коришћења средстава Фонда за СОВО која се издвајају за опоравак КВП... Ако се захтеви не испуне, следе организовани протести.

 

 

На  дневном реду 11. седнице Главног одбора УВПС, одржане  26. јуна 2012. године, у Медија центру одбрана у Београду, било је седам питања а два су од посебног значаја. Једно је Однос и поступање Фонда за СОВО и Министарства одбране  према иницијативама и предлозима УВПС за доношење Правилника о употреби, условима и начину коришћења средстава за побољшање положаја пензионисаних војних осигураника и доношење одлуке о даљем поступку; и друго: Доношење одлуке о обезбеђењу финансијских средстава за пружање помоћи члановима УВПС и разматрање предлога за формирање добровољног Фонда солидарности војних пензионера Србије. Остала питања: Усвајање записника са 10.седнице и извештаја о раду између 10. и 11. седнице, Измена Правилника о начину коришћења средстава солидарности за пружање помоћи члановима УВПС, Разматрање предлога и доношење одлуке о изради Монографије УВПС, Доношење одлуке о престанку мандата и кооптирању чланова Главног одбора и доношење одлука о признањима и жалбама, иако су важна,  остала су у сенци питања која се односе на укидање једнократне новчане помоћи, формирање солидарне помоћи и предузимање мера како би се укинута социјална помоћ вратила.

МЕРЕ ЗА ВРАЋАЊЕ УКИНУТИХ ПРАВА

После   опширне расправе на 11. седници,  Главни одбор донео је Одлуку о мерама и поступцима у вези укидања права на опоравак. Одлука је следећа:

1. Упутити Влади Републике Србије захтев да се уредбом регулише обезбеђење средстава за финансирање осталих права социјалног осигурања војних осигураника (опоравак, обезбеђење стана, увећани трошкови становања и др.) у складу са чланом 276. Закона о Војсци Југославије.

2. Поновити захтев за неодложно доношење Правилника о употреби, условима, и начину коришћења средстава за побољшање положаја пензионисаних војних осигураника.

Захтевати од Министарства одбране да се утврди одговорност лица који су неосновано предложили стављање ван снаге Правилника о начину коришћења средстава Фонда за СОВО која се издвајају за опоравак КВП. Захтевати да се од средстава (економска класификација 472) за накнаде за социјалну заштиту из буџета исплати једнократна новчана помоћ корисницима војне пензије који су  то право стекли у 2011. години.

3. Организовано приступити припреми јавног протеста испред Владе Републике Србије уколико се наведени захтеви не испуне.

4. Обавезује се Извршни одбор да у складу са овом одлуком припреми захтеве Влади Републике Србије, Министарству одбране  и Фонду за СОВО и да започне организационе припреме за спровођење јавног протеста.

 

ОДЛУКА О ФОНДУ СОЛИДАРНОСТИ

Главни одбор УВПС на својој 11. седници донео је Одлуку о фонду солидарности за пружање помоћи члановима УВПС. Одлука гласи:

1. Формира се Фонд солидарности за помоћ члановима УВПС.

Средства Фонда се обезбеђују издвајањем 0,08 одсто од месечне нето пензије корисника војне пензије који су чланови УВПС,  па ће укупна чланарина са постојећих 0,12 одсто  за функционисање УВПС износити 0,20 одсто од месечне нето пензије корисника војне пензије.

Средствима Фонда рукује и располаже Извршни одбор Главног одбора, у складу са овом Одлуком и Правилником о начину коришћења средстава солидарности за пружање помоћи члановима УВПС.

2. Средства Фонда се искључиво користе за солидарну помоћ члановима УВПС по захтеву чланова УВПС у складу са Правилником о начину коришћења средстава солидарности за пружање помоћи члановима УВПС.

3. Постојање Фонда и издвајање чланарине за Фонд од чланова УВПС се орочава до почетка доделе Једнократне новчане помоћи од Фонда за СОВО.

4. Додељена солидарна помоћ је бесповратна.

5. Ова одлука ступа на снагу 1. јула 2012. године.

 

Доношење претходне одлуке  је био  логичан потез Удружења после укидања једнократне новчане помоћи. По стављању ван снаге правилника за једнократну новчану помоћ, Фонд за СОВО више није  примао  захтеве за ту  помоћ нити је исплаћивао  помоћ по донетим решењима. Поступак за усвајање новог правилника је у току а предлог Правилника налази се у Министарству одбране на проучавању и давању сагласности за његово усвајање. Такође,  Министарству одбране  је достављен захтев за исплату једнократне новчане помоћи по донетим решењима док је стари Правилник био на снази.

Због ових чињеница, како је речено на седници Главног одбора,  све више је захтева појединаца да Удружење војних пензионера Србије нађе могућност за доделу једнократне новчане помоћи. Пошто је финансирање УВПС отежано,  за сада не постоји могућност да се солидарна помоћ додељује из постојећих  прихода,  јер има доста захтева који превазилазе финансијске могућности Удружења.

У оваквој ситуацији Извршни одбор УВПС предложио је да се поново Формира Фонд за солидарну помоћ у УВПС који би се финансирао из чланарине, а  уплаћивали би је  чланови УВПС у висини 0,08 одсто  од пензије. На овај начин Фонд ће месечно обезбеђивати око 1.000.000 динара и ако би солидарна помоћ износила у просеку 40.000 динара, Удружење  би  месечно  могло да додели  новчану помоћ за 25 лица, па би за годину дана ову помоћ могло добити око 300 лица. На овај начин може  се  помоћи  најугроженијим члановима УВПС.

Овај Фонд солидарности  функционисаће до усвајања новог Правилника за једнократну помоћ и његове примене у пракси од стране Фонда за СОВО. Даном почетка доделе помоћи од стране Фонда за СОВО престала би потреба за постојање Фонда за солидарну помоћ УВПС и он би био укинут.

 

ДОБРОВОЉНИ ФОНД

 

Извршни одбор УВПС је предложио да се размотри и могућност формирања добровољног Фонда солидарности УВПС. Због сталног пада стандарда све већи број корисника војне пензије веома тешко живи и нема могућности да обезбеди минимална финансијска средства потребна за нормалан живот своје породице. На основу искуства које има градска организација цивилних пензионера у Београду,  који су основали  такав фонд, формирана је радна група Извршног одбора УВПС која је сачинила предлог преднацрта Правилника за функционисање овог фонда у УВПС. Извршни одбор је разматрао предлог преднацрта Правилника и предложио је  Главном одбору да донесе одлуку да се преднацрт Правилника достави општинским-градским организацијама УВПС на расправу. Општинске-градске организације са члановима УВПС и корисницима војне пензије би прорадиле Преднацрт правилника и на основу расправе  дале би своје мишљење о потреби формирања овог фонда,  а ако је одговор „да“ - да се дају  мишљење и предлог за побољшање текста Преднацрта правилника.

Ако би ова иницијатива Извршног одбора,  кроз јавну расправу,  добила подршку у организацијама УВПС, Извршни одбор би сачинио  Нацрт правилника који би се размотрио на седници Главног одбора пре достављања Скупштини УВПС на усвајање.

Овим Правилником би се основао Добровољни фонд солидарности војних пензионера Србије. Чланство у Фонду солидарности би било добровољно. Члан Фонда солидарности би могао постати сваки заинтересовани корисник војне пензије, ако је држављанин Републике Србије и ако му  је место пребивалишта у Србији.

Задаци добровољног Фонда солидарности су да се, путем добровољног плаћања чланарине корисника војне пензије, обезбеде новчана средства која ће им омогућити да, као чланови Фонда солидарности, користе одређене врсте самопомоћи, као што су: Помоћ породици у случају смрти чланова Фонда солидарности; Добијање бескаматне новчане позајмице; Набавка огрева и животних намерница путем организованог снабдевања (ниже цене, отплата на рате и сл.); Излети и дружења по повољним условима; Коришћење природних лечилишта и одмаралишта (бање, море, планине) за одмор и рекреацију по повољним ценама и отплате на рате; Добијање новчане помоћи, поклон пакета и других поклона за случај болести, тешке материјалне ситуације, поводом празника, јубилеја и сл.; и Други видови повољности за које се створе услови.

Овај добровољни фонд не треба мешати са Фондом  солидарности за пружање помоћи члановима УВПС.