Информација Управе за здравство МО о здравственом збрињавању

СВЕ ПРЕДНОСТИ "ИЗАБРАНОГ ЛЕКАРА"

Удружење војних пензионера Србије, 30. априла ове године, примило је од Управе за војно здравство МО  информацију о здравственом збрињавању.  Реч је о изводу из  наређења начелника Управе за војно здравство МО о организацији здравственог збрињавања у циљу рационалнијег рада и побољшања здравствене службе у Војсци Србије и Министарству одбране.

УВПС је ову информацију упутило свим општинским и градским одборима  у Србији с напоменом да је у Управи за војно здравство, са одговорним санитетски старешинама, на основу анализе функционисања здравствене службе на 10. седници Главног одбора УВПС, сагледано стање службе на основу чега је  начелник Управе донео организационо наређење. Ево извода из тог наређења:

 

„У циљу рационалнијег рада здравствене службе у Војсци Србије и Министарству одбране, начелник Управе за војно здравство МО је донео наређење о организацији здравственог збрињавања војних осигураника и чланова њихових породица.

На основу вашег усменог захтева, а у циљу боље информисаности војних осигураника достављамо вам у изворном облику неке тачке из наведеног наређења, са кратким коментаром.

Војни осигураници  имају право  и обавезу избора лекара у примарној здравственој заштити.

Изабрани лекар је:

(1) Доктор медицине или доктор медицине специјалиста опште медицине,

(2) Доктор медицине специјалиста медицине рада,

(3) Доктор медицине специјалиста педијатрије,

(4) Доктор медицине специјалиста гинекологије,

(5) Доктор стоматологије.

1.1.Чланови породице (деца до навршених 18 година живота), имају право на избор лекара специјалисте педијатрије,

1.2. Војни осигураници, особе женског пола, поред изабраног лекара из тачке 1, односно тачке 3., имају право избора и лекара специјалисте гинекологије,

1.3. Војни осигураници, поред изабраног лекара из тачке 1., 2., 3. и 4., могу имати изабраног стоматолога.

Из горе наведеног јасно је да војни осигураници без обзира на године живота имају право да поред изабраног лекара из тачке 1. имају изабраног лекара стоматолога, а војни осигураници, особе женског пола и изабраног лекара специјалисту гинекологије.

*Дужности изабраног лекара у војним здравственим установама су:

-Организација и спровођење мера на очувању и унапређењу здравља војних осигураника, откривање и сузбијање фактора ризика за настанак болести,

-Обављање прегледа и дијагностике,

-Одређивање начина и врсте лечења, праћење тока лечења и давање предлога за наставак лечења осигураног лица.

-Упућивање осигураника на специјалистичке прегледе или стационарно лечење према медицинским индикацијама, праћење тока лечења и давање предлога за наставак лечења. Изабрани лекар не издаје нови упут војном осигуранику све док траје лечење, односно контролни прегледи због којих је упућен лекару-специјалисти  („СВЛ" бр. 34/94), осим ако нема места за уписивање на већ издатом упуту,

-Одређивање врсте и дужине кућног лечења и боловања,

-Прописивање лекова и медицинских средстава, као и одређених врста медицинско-техничких помагала,

-Вођење прописане медицинске документације о лечењу и здравственом стању осигураног лица у складу са законом и правним прописима који регулишу наведену област,

-Давање оцене о здравственом стању осигураног лица и упућивање лица на оцену радне способности, односно инвалидности, у складу са законом и правним прописима који  регулишу наведену област,

-Утврђивање дужине привремене спречености за рад због болести или повреде до 30 дана и давање предлога Нижој војнолекарској комисији за продужење привремене спречености за рад на основу мишљења лекара специјалисте. Израда извештаја (дознака), о спречености за рад је у искључивој надлежности изабраног лекара, доктора медицине или доктора медицине специјалисте опште медицине,

-Утврђивање потребе одсуства осигураника са посла ради неге члана уже породице на основу сопствене процене или предлога лекара одговарајуће гране медицине. Израда извештаја и писање дознака о спречености за рад је у искључивој надлежности изабраног лекара, доктора медицине или доктора медицине специјалисте опште медицине,

-Утврђивање потребе за пратиоцем осигураном лицу за време путовања,

-Издавање налаза и мишљења о здравственом стању осигураног лица у циљу коришћења здравствене заштите у иностранству, на основу међудржавних-билатералних уговора,

-Одређивање употребе и врсте превозног средства за транспорт осигураника, обзиром на његово здравствено стање,

-Обављање других послова у вези са остваривањем права војних осигураника из здравственог осигурања.

*Избор здравствене установе и лекара:

-Осигурано лице се опредељује за изабраног лекара у санитетском одељењу Војске Србије, амбуланти или кабинету војноздравствених установа (ВЗУ) или дома здравља у месту пребивалишта, а за професионална војна лица у месту службовања.

-Војни осигураници могу остварити здравствену заштиту и у другим здравственим установама које су регистроване за рад у области здравствене делатности, а ПВЛ и у другим ВЗУ, у следећим случајевима:

*Ако у месту пребивалишта ( службовања ) не постоји војна здравствена установа,

*Ако војна здравствена установа не може да пружи одговарајући облик и обим здравствене заштите,

*У хитним случајевима.

-Лица која привремено бораве ван места пребивалишта (кадети, ученици, лице смештено у установе социјалне заштите, деца у хранитељским породицама), бирају лекара у месту привременог боравка.

-Војни осигураник врши избор лекара на период од најмање једне календарске године, са списка лекара, који мора бити истакнут у свакој војној здравственој установи која се бави примарном здравственом заштитом.

-Војни  осигураник  врши  избор  лекара  попуњавањем   и потписивањем прописаног и одобреног обрасца о избору и промени изабраног лекара.

-Једном дата изјава о избору лекара аутоматски се продужава сваке календарске године све док осигурано лице не изјави жељу да промени изабраног лекара.

-За време одсуства изабраног лекара (годишњи одмор, службено одсуство, боловање и сл.), здравствена установа је у обавези да обезбеди лекара који ће га привремено замењивати.

-Војни осигураник може поднети захтев за промену изабраног лекара и пре истека календарске године, подношењем писаног захтева одговорном лицу здравствене установе. У писаном захтеву се наводи разлог за промену лекара.

-Уколико војни осигураник не изврши избор лекара, војноздравствена установа одређује изабраног лекара осигураном лицу (СВЛ бр. 31/94)

*На нивоу секундарне здравствене заштите пацијенти се могу јављати само са упутницом изабраног лекара или специјалисте (осим у хитним случајевима).

 

*Уколико пацијент инсистира на прегледу специјалисте, изабрани лекар му издаје упутницу на „лични захтев", а специјалиста ће након извршеног прегледа пацијента и написаног лекарског налаза, уколико здравствено стање пацијента не захтева специјалистички третман, вратити пацијента изабраном лекару, уз препоруку да се даље лечење и контрола остварују у надлежној здравственој установи.

 

*У свакодневном раду доследно поштовати принцип етапног лечења од изабраног лекара до лекара специјалисте у Војној болници у Нишу, Центру војномедицинских установа у Београду и Војномедицинском центру у Новом Саду. Лекари специјалисти из наведених установа имају обавезу и право одлучивања о потреби упућивања пацијената на специјалистичке-субспецијалистичке прегледе и лечење у Војномедицинској академији.

 

*Након обављеног прегледа од стране специјалисте, пацијент се обраћа свом изабраном лекару, ради спровођења лечења и даљег третмана.

 

*Лекари специјалисти ВМА, војних болница и војномедицинских центара предлажу терапију, а изабрани лекар је прописује и спроводи. У  изузетним случајевима терапију могу прописати и лекари специјалисти ВМА, војних болница и војномедицинских центара (војним осигураницима из удаљених гарнизона или места у којима не постоје војноздравствене установе).

*Лекове за лечење туберкулозе, малигних болести и ХИВ инфекције могу прописивати само лекари одређене специјалности из ВМА, војних болница и војномедицинских центара.

 

*Избегавати понављање лабораторијских анализа и дијагностичких процедура које поседују осигураници, а које су урађене у надлежним здравственим установама, осим у медицински оправданим случајевима.

 

*За специфичне дијагностичко-терапијске процедуре које се могу обавити само у Војномедицинској академији, упутнице издају лекари из, ВМА или специјалисти /војномедицинских центра одговарајућих специјалности.

 

*Спровођења парентералне терапије у  кућним условима рационализовати и  реализовати на основу медицинских индикација и прописа.

 

*У Центар хитне помоћи (ЦХП) ВМА упућивати пацијенте којима је неопходна брза дијагностика и ургентно збрињавање по упуту изабраног лекара или лекара службе хитне помоћи. У ЦХП ВМА се примају и пацијенти без упута, уколико се збрињава ургентно стање.

 

*Прописивање конзилијарне терапије вршити у складу са наређењем Управе за војно здравство (Акт Инт. бр. 12-8 од 04.03.2011. године) са роком важења до шест месеци...“

 

УВПС је ово наређење доставило свим одборима ради информисања целокупног чланства.   Од општинских и градских одбора је затражено да, уколико буде мишљења, сугестија и предлога да их доставе УВПС како би о томе обавестило врх војног здравства. У исто време, обавештени су одбори  да су са 1. 5. 2012. године исплаћена сва новчана потраживања код Фонда СОВО и да ће се тај проблем убудуће решавати по датуму пристизања захтева.