Заменик председника Управног одбора Фонда СОВО генерал-пуковник у пензији Божидар Бабић сазвао је 21. редовну седницу тог одбора за 27. фебруар 2012. године. Предвиђено је да се на седници, осим осталог, разматра и усвајање Правилника о употреби, условима и начину коришћења средстава за побољшање материјалног положаја пензионисаних војних осигураника.

Предлог Правилника, после разматрања на седници Управног одбора, са одговарајућим мишљењем,  доставља се  министру одбране  на усвајање и, уколико га министар усвоји, враћа се Управном одбору на даљу реализацију.

У наставку  објављујемо  текст предлога поменутог правилника и образложење Комисије за израду правилника.

 

 


 

ПРЕДЛОГ ПРАВИЛНИКА

На основу члана 10. став 1. тачка 1. и 4. Уредбе о надлежности, делокругу, организацији и начину пословања Фонда за социјално осигурање војних осигураника („Службени гласник, број 102/2011), Управни одбор Фонда за социјално осигурање војних осигураника, доноси:

 

 

ПРАВИЛНИК

о употреби, условима и начину коришћења средстава за побољшање материјалног положаја пензионисаних војних осигураника (у даљем тексту: Правилник)

Члан 1.

Овим правилником се уређују употреба, услови и поступак за коришћење средстава Фонда за социјално осигурање војних осигураника (у даљем тексту: Фонд), која се издвајају за побољшање материјалног положаја пензионисаних војних осигураника и других корисника права.

Члан 2.

Износ средстава из члана 1. овог правилника утврђује Управни одбор Фонда финансијским планом Фонда, у одговарајућем проценту од износа дотација организацијама обавезног социјалног осигурања у буџету  Министарства одбране, али не мање од 15% тих средстава.

Члан 3.

Право на коришћење средстава из члана 1. овог правилника имају пензионисани војни осигураници и лица која користе породичну пензију по основу пензијско-инвалидског осигурања умрлог војног осигураника (у даљем тексту: корисник права).

 

Члан 4.

Средства Фонда из члана 1. овог правилника користиће се за:

1)    Рефундацију у износу од 50 до 70% прописаних трошкова учешћа корисника права при набавци једног помагала и то: протетичког средства, инвалидских колица, слушног помагала и помагала за омогућавање гласног говора, одобреног Правилником о индикацијама за протетичко, оротичко и друго средство односно помагало и санитарне справе;

2)    једнократну новчану помоћ корисницима права због тешке материјалне ситуације услед ниских прихода његовог домаћинства;

3)    једнократну новчану помоћ корисницима права чија је тешка материјална ситуација изазвана тешком болешћу или ванредним околностима, ако последице постоје у тренутку подношења захтева.

 

Члан 5.

Једнократну новчану помоћ из члана 4. став 1. тачка 1. и 2. овог правилника може остварити корисник права чији укупни приходи по члану породичног домаћинства, које је дужан издржавати по закону, не прелази 1/3 од просечне нето зараде запослених у Републици Србији у претходном месецу.

Једнократну новчану помоћ из члана 4. став 1. тачка 3. овог правилника може остварити корисник права који медицинском документацијом докаже постојање тешке болести (налаз лекара специјалисте, конзилијарно мишљење, налаз и мишљење војнолекарске комисије, отпусна листа болница и клиника) односно који приложи доказе о наступању ванредних околности.

 

Тешке болести из члана 4. став 1. тачка 3. сматрају се болести из посебног списка тешких болести, који је саставни део овог правилника.

Једнократна новчана помоћ може износити од једне до три просечне пензије исплаћене у Републичком фонду пензијског и инвалидског осигурања у претходном месецу.

Једнократна новчана помоћ не припада кориснику права из члана 4. став 1. тачка 3. због болести, ако је у тој години био на бесплатном бањском лечењу или ако примања по члану породичног домаћинства прелазе просечну нето зараду запослених у Републици Србији у претходном месецу.

Под једнаким условима прописаним у члану 4. овог правилника, приоритет при остваривању права имају корисници војног осигурања са:

1)    више тешких болести;

2)    једним или више чланова породичног домаћинства трајно неспособним за самосталан живот и рад, и

3)    мањим примањима по члану породичног домаћинства.

Новчана помоћ из члана 4. може се одобрити кориснику права једном у две године, под условом да је провео најмање шест месеци у својству осигураника.

Члан 6.

Захтеви за остваривање права из овог правилника се подносе најближем општинском односно градском одбору Удружења војних пензионера Србије, по месту пребивалишта корисника права, без обзира да ли је члан тог удружења.

Општински односно градски одбор Удружења војних пензионера Србије из става 1. овог члана прима и заводи захтеве за остваривање права из овог правилника, утврђује комплетност документације која се прилаже уз захтев и са својим мишљењем о потреби и разлозима за доделу помоћи доставља првостепеној комисији из члана 8. став 1. тачка 1. овог правилника.

Члан 7.

Захтеви за остваривање права из овог правилника се подносе на прописаном обрасцу који је дат у прилогу овог правилника и чини његов саставни део. Уз захтев се прилаже и потребна документација.

 

Члан8.

О правима из члана 4. овог правилника одлучује комисија:

1)    првостепена комисија коју именује Главни одбор Удружења војних пензионера Србије. Комисија има три члана, од којих су два из реда корисника права, а један представник Стручне службе Фонда.

2)    другостепена комисија за контролу и ревизију коју именује Управни одбор Фонда. Комисију чине четири члана, од којих су три из редова Стручне службе Фонда, а један представник Удружења војних пензионера Србије.

У саставу комисија један од чланова је лекар специјалиста опште односно интерне медицине.

Стручно техничке послове у вези примене правилника у првостепеној комисији обавља секретаријат комисије кога чине два члана.

Члан 9.

О правима из члана 4. комисија из члана 8. став 1. тачка 1. овог правилника одлучује у управном поступку.

Члан 10.

Трошкове рада органа Удружења војних пензионера Србије и комисије у вези са применом овог правилника надокнађују се из средстава намењених за остваривање права из члана 2. овог правилника, у висини стварних трошкова.

Члан 11.

Објашњења за примену одредаба овог правилника даје Управни одбор Фонда.

Члан 12.

Првостепена решења донета до 31. децембра 2011. године по одредбама Правилника о начину коришћења средстава Фонда за социјално осигурање војних осигураника, која се издвајају за опоравак корисника војних пензија, приоритетно ће се извршити из средстава утврђених за 2012. годину.

Нерешени захтеви за доделу једнократне новчане помоћи, поднети до 31. децембра 2011. године, решаваће се по одредбама овог правилника.

Члан 13.

Овај правилник ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном војном листу".

Број_______

Београд

ЗАМЕНИК ПРЕДСЕДНИКА

УПРАВНОГ ОДБОРА

генерал-пуковник у пензији

Божидар БАБИЋ

 


 

 

ОБРАЗЛОЖЕЊЕ

 

1.   Основ за доношење Правилника;

Правни основ за доношење овог правилника је члан 276. Закона о Војсци Југославије, Буџет Министарства одбране економске класификације 464. и 472. члан 2. тачка 4. и 5. и члан 10. тачка 1. и 4. Уредбе о надлежности, делокругу, организацији и начину пословања Фонда за социјално осигурање војних осигураника („Службени гласник РС", бр. 102/2011).

Скупштина Фонда за социјално осигурање војних осигураника, је на седници одржаној 29. децембра 2011. године, ставила ван снаге Правилник о начину коришћења средстава Фонда за СОВО која се издвајају за опоравак корисника војне пензије, који је ступио на снагу 01.01.2012. године. Као основ стављања ван снаге тог Правилника наводи се члан 82. Закона о изменама и допунама Закона о ПИО, при чему се одредба става 1. тог члана погрешно тумачи - да је њоме у целини укинут члан 276. Закона о ВЈ. Међутим, члан 276. Закона о ВЈ је престао да важи само у делу који се односи на права из пензијског и инвалидског осигурања, а не и на друга права из тог члана, па и права на које се односи укинути Правилник. Сем тога, Уредбом о надлежности, делокругу, организацији и начину пословања Фонда за социјално осигурање војних осигураника („Службени гласник РС, бр. 102/11) је прописана обавеза и средства за материјално обезбеђење корисника права, и то одредбама чл. 3. и 6. став 1., а у члану 10. став 1. тачка 4. прописано је да Управни одбор одлучује о употреби условима и начину коришћења средстава за побољшање материјалног положаја корисника права.

Следствено напред изнетом, постоји нормативни основ и разлог за доношење новог Правилника.

Надлежност Управног одбора за доношење Правилника заснива се на одредбама члана 10. став 1. тачка 4. поменуте Уредбе.

2. Разлике у односу на решења у до сада важећем Правилнику и образложење
појединих одредаба.

У односу на досадашњи Правилник промене су следеће:

  • Уређује се начин утврђивања износа средстава која се издвајају за побољшање материјалног положаја корисника права;
  • Конкретно се одређује ко има право да користи ову помоћ;
  • Пооштрен је критеријум за доделу једнократне новчане помоћи (максимум прихода по члану домаћинства је био 1.350 бодова или 16.872,00 динара, сада је 1/3 просечне зараде, односно 14.605,00 динара што је за 2.167,00 динара мање;
  • Смањена је висина једнократне новчане помоћи на једну до три просечне пензије исплаћене у Републичком фонду ПИО за претходни месец;
  • Једнократну новчану помоћ по основу болести или ванредних околности не може да оствари корисник права ако му примања по члану домаћинства прелазе просечну нето зараду запослених у Републици Србији.

У члану 1. дефинисан је предмет Правилника, односно питања која се њиме уређују.

У члану 2. прописује се да Управни одбор Фонда утврђује износ средстава за побољшање материјалног положаја пензионисаних војних осигураника и других корисника права у проценту од износа дотација организацијама обавезног социјалног осигурања у буџету МО, али не мање од 15%. Ово решење се разликује у односу на претходно, јер Фонд СОВО више не располаже подацима о нето исплаћеним пензијама па то више не може бити основ за утврђивање средстава за материјално обезбеђење корисника права.

У члану 3. прописује се ко може остварити права из Правилника.

У члану 4. су прописане врсте права која могу остварити корисници права.

У члану 5. су прописани услови на који начин се остварују права прописана у члану 4. Правилника.

У члану 6. и 7. и 9. прописује се поступак за остваривање права из Правилника.

У члану 8. су прописани органи који одлучују о правима и ко може да обавља техничке послове.

У члану 10. прописани су трошкови рада органа који су ангажовани у примени права из Правилника.

У члану 12. регулисана су права која су била прописана Правилником о начину коришћења средстава Фонда СОВО која се издвајају за опоравак КВП („Службени војни лист", бр. 33/07, 43/08, 13/09, 34/09, 13/10 и 34/10), а која су остала нерешена и неисплаћена а донета решења до 31. децембра 2011. године. Донето је 626 позитивних решења за чију реализацију и исплату треба обезбедити 30,217 милиона динара. Поред тога остало је 265 предмета који нису обрађени а за које су потребна средства у износу од око 10,50 милиона динара и 80 предмета који су били у фази тражења допуна а за чију реализацију су потребна средства од око 3,86 милиона динара. За реализацију свих предмета доспелих до 31. децембра 2011. године потребна су укупна средства у износу око 44,60 милиона динара.

КОМИСИЈА ЗА ИЗРАДУ ПРАВИЛНИКА